Tato tříbarevná podoba krajské vlády zatím vadí všem zúčastněným nejméně, je tedy pravděpodobné, že bude vytvořena. Jedná se už jen o to, kdo bude tou třetí stranou – ODS nebo ČSSD?

Spolupráce tří stran

„Většina 23 hlasů není bezpečná na celé 4 roky. Proto chceme účast v radě nabídnout ODS nebo ČSSD. Není to koalice s nimi. Míru spolupráce musíme ještě upřesnit. Cílem je, aby třetí subjekt v radě podpořil náš volební program," konstatoval Martin Půta, lídr vítězných Starostů pro Liberecký kraj a pravděpodobný příští hejtman.

„Situace není jednoduchá. Nemůžeme vyjednávat donekonečna. Do 15. listopadu musíme mít složenou radu města, což bude možná větší boj, než vyjednání jejího stranického formátu," podotkl.

Posun v jednání a definitivní zavržení podepsané trojkoalice stran se líbí i Změně pro Liberecký kraj. Ta od počátku odmítá vládu společně s ODS, ČSSD nebo s KSČM. Forma spolupráce pouze za místo v radě Změna připouští. „Dvojkoalici vítám, jsem rád, že se jednání ubírají tímto směrem. Je to hledání společně přijatelného řešení," pochvaloval si Jan Korytář, šéf Změny.

Budou hledat jinde

V navržené koalici má platit dohoda, že pokud kdokoli z koaličních partnerů nebude mít k dispozici všechny své hlasy z důvodu nemoci, nepřítomnosti nebo služební cesty, strana se zavazuje takový hlas zajistit od jakéhokoliv dalšího zastupitele.

O něco méně se navržené řešení líbí jednomu z potenciálních partnerů, občanským demokratům. Slovy člena vyjednávacího týmu ODS v Libereckém kraji Petra Beitla je tato nepřiznaná trojkoalice zbytečná.

„Nevím, jestli nám to za to stojí. Pokud koalici s námi, tak spíše otevřenou a podepsanou na papíře," odmítl Beitl. Připustil však, že jednat teprve budou a je možné, že ODS ještě změní názor. V krajských volbách skončila až jako poslední a 5 mandátů jí nedává mnoho manévrovacího prostoru. Ze hry jsou tak zatím jen komunisté.

Ostrov v Rudém moři

„Dostali jsme jen jednu protinabídku,  a ta přišla od komunistů na vytvoření koalice s nimi a ČSSD. Zdvořile jsme to odmítli, znamenalo by to totiž, že sociální demokraté s komunisty řídily uplynulé roky kraj dobře, což není pravda," zdůraznil Martin Půta. Liberecký kraj tak –  bez ohledu na koaliční vyjednávání – zůstane jako jeden z mála s neúčastí komunistů na krajské vládě. Přesto dostane KSČM důstojné podmínky k práci v opozici.  „Chceme jim jako nejsilnější opoziční straně umožnit plnění kontrolní úlohy, proto jim nabídneme obsazení všech výborů zastupitelstva a v dozorčích orgánech krajských firem," dodal Půta.