Týden od konce voleb je jasná podoba vedení měst na další čtyři roky především tam, kde vítězové zaznamenali většinové vítězství. Jinde se zatím stále jedná. Deník přináší přehled toho, jaká je povolební situace v menších městech libereckého okresu.

V Hrádku nad Nisou žádné velké jednání probíhat nemuselo. Vítězné sdružení Hrádek potřebuje změny! Získalo téměř 83 procent hlasů. Většinu zde hnutí pod vedením starosty Josefa Horinky mělo už minulé období, tentokrát však bude o dost výraznější. Vítězové voleb mají totiž ve 25členném zastupitelstvu celkem 21 křesel. Hnutí ANO a komunisté si rozdělili po pouhých dvou křeslech.

„Oběma opozičním stranám nabídneme místa ve všech výborech a komisích,“ předeslal Horinka, který v kanceláři starosty nejspíše zůstane i další čtyři roky.

Měnit by se nemělo ani jméno místostarosty, kterým je Pavel Farský. Potvrdit oba Hrádečany ve funkci musí zastupitelé na svém ustavujícím zasedání, které by mělo proběhnout 5. listopadu.

Podobně jednoduché to měli i v Chrastavě. Se situací, kdy vítěz získal přes 50 procent hlasů, se zde však na rozdíl od Hrádku setkali od roku 1998 poprvé. Hnutí Starostové pro Liberecký kraj pod vedením starosty Michaela Canova vyhrálo už potřetí, tentokrát však s rekordním výsledkem 59 procent.

Dosud Starostové v Chrastavě vládli s ČSSD, nyní už koaličního partnera potřebovat nebudou. Starosta Canov, místostarostka Zita Václavíková i radní Šimon Dvořák by ve svých funkcích měli zůstat. „Jako nové radní budeme navrhovat Romana Valeše a Roberta Šipulu, dosud měla tato dvě místa ČSSD,“ dodal Canov. Zástupci všech pěti zvolených stran by měli usednout v kontrolním výboru. „Ustavující zastupitelstvo svolám pravděpodobně na 31. října,“ předeslal Canov.

VE FRÝDLANTĚ SE STÁLE JEDNÁ

O dost složitější je situace ve Frýdlantě. Do zastupitelstva se tam dostalo celkem sedm stran. Ačkoli se už po městě šíří informace o tom, které strany se dohodly na spolupráci, oficiálně nic známo není. „Koalici zatím sestavenou nemáme,“ potvrdil starosta a lídr vítězné ODS Dan Ramzer.

V minulých čtyřech letech vládla Frýdlantu pětičlenná koalice. Kromě ODS v ní byli také zástupci ČSSD, Starostů, Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst a uskupení Frýdlant sobě. Tentokrát by občanským demokratům stačilo utvořit tříčlennou koalici. „Další sezení máme v neděli večer,“ poznamenal Dan Ramzer.

V neděli budou pokračovat jednání také v krajském Liberci. Jejich výsledek bude Deník sledovat.