Vůdcem odštěpené většinové části je Josef Jadrný, přidaly se k němu radní Ivana Hujerová a Alena Losová. A také zastupitelé Ivan Kunetka, Vladimír Opatrný a André Jakubička.

Právě Jakubičku navrhl Jadrný ve středu do funkce radního pro zdravotnictví po Zuzaně Kocumové. „Nominace pana Jakubičky proběhla bez usnesení klubu, nehlasovalo se o něm, de facto to je iniciativa pana Jadrného," komentuje Korytář. O Jakubičkovi mají zastupitelé jednat 27. ledna. „My pro něj ruku nezvedneme, hlasování se nezúčastníme," doplňuje Kocumová. Bývalý starosta Železného Brodu Jakubička ale není tím hlavním důvodem, proč se klub Změny na kraji rozpadl a proč teď část míří do opozice.

Nectí se dohody

„Důvodem rozdělení jsou dlouhodobě odlišné názory na styl politiky, jejichž vyvrcholením bylo odvolání Zuzany Kocumové, kterého se účastnili i někteří členové našeho klubu, a které bylo jasným porušením koaliční dohody se Starosty. Pan Jadrný jako předseda našeho klubu nectí jeho usnesení, v Radě hlasuje jinak než jsme se usnesli, neinformuje ostatní členy a podobně. Rozdělení klubu bylo jediným možným řešením," vysvětluje Kocumová. Krajský předseda Strany Zelených, se kterými Změna na kraj kandidovala, Josef Šedlbauer, jde ještě dál. „Neodešli jsme, byli jsme vymeteni! Pan Jadrný už dlouhodobě usiloval o rozpad, hraje svoji vlastní hru a když jsme mu to na krajské konferenci vytkli, tak ze strany vystoupil. Ve svých hrátkách ale pokračuje," nebere si servítky Šedlbauer.

Projde Jakubička?

Na kraji tak zatím zůstávají Starostové s částí zastupitelů zvolených za Změnu. Jestli půjde o menšinovou vládu nebo se bude hledat další partner, je v tuto chvíli nejasné. „Pro nás jako Starosty se v tento moment nic nemění. Ještě nemáme od Změny žádné oficiální vyjádření, nevíme, jestli přijdou s nějakými požadavky nebo ne. V každém případě na zastupitelstvu bod o dovolbě člena Rady bude a my ctíme nominaci pana Jakubičky," říká náměstek hejtmana Marek Pieter (SLK).

Že to ale nepůjde lehce, je jasné už teď. ČSSD už avizovala, že jejich hlas Jakubička nedostane. „Důvodem je jeho naprostá absence znalostí problematiky zdravotnictví," stoji v jejich prohlášení. KSČM a ODS se zatím nevyjádřily. „Koalice" Starostů a zbytku Změny, kteří se přejmenovali na Nezávislí, teď má 19 hlasů ve 45 členném zastupitelstvu. Zbytek Změny odchází do opozice i kvůli hejtmanovu chování po obvinění ze závažných trestných činů či způsobu, jakým se vedení kraje stavělo k zakázce na dopravní obslužnost.