Rada města napodruhé schválila návrh projektu na obnovení kulturního centra v bývalém objektu kina Varšava. Rekonstrukce za 61 milionů korun by měla kinu vrátit zašlý lesk a udělat z něj multifunkční prostor. Město zaplatí z celkové částky jen deset procent jako spoluúčast, zbytek peněz, pokud dojde ke schválení projektu, půjde z Operačního programu přeshraniční spolupráce Česká republika Svobodný stát Sasko 2014 2020. Jedná se o další snahu spolku Zachraňme kino Varšava získat peníze na potřebnou celkovou rekonstrukci. Spolek má objekt v současné době v pronájmu a částečně ho opravil.

Ano, nebo ne?

Projekt ale narazil na prosincovém zasedání Rady města, kdy ho razantně odmítli členové hnutí ANO v čele s primátorem Batthyánym. Shodně prohlašovali, že město nebude podporovat projekty, které se samy neuživí a že neví, proč by měli doplácet na jeho provoz. „A když bych řekl, že mám investora, který by tu budovu koupil a na vlastní náklady zrekonstruoval a možná na několik dní, týdnů v měsíci i zpřístupnil?" reagoval primátor na zasedání na otázku, co tedy s budovou kina dál.

Spor způsobila částka, kterou by po vyčerpání dotace mělo město platit na provoz kina, stejně jako platí dalším příspěvkovým organizacím města.

Něco za něco

„Nenechali si to vysvětlit. Jednalo se o částku asi 200 tisíc korun na roční provoz kina a na plat jednoho zaměstnance. Všechny tyto peníze by se ale platily až po skončení projektu za několik let," řekl člen spolku, architekt Jiří Žid. Podle opozice ale členové hnutí ANO blokovali odsouhlasení projektu schválně, protože koaliční partner nepodpořil jiný projekt související s libereckým výstavištěm. Na mimořádném zasedání těsně před Vánoci Rada města nakonec projektu dala zelenou, ale otázka příspěvku se podle slov libereckého primátora bude muset ještě vyjednat. „Finanční plán Spolku zachraňme kino Varšava je dost nejasný. Částky se pořád mění a my budeme požadovat, aby spolek financoval provoz kina. Teď jsme schválili to, že uvolníme 2,5 milionu na projektovou dokumentaci a že se bude město podílet 6 miliony na rekonstrukci," okomentoval rozhodnutí Batthyány.