Od středy 17. února má v provozu výdejní okénko ve vestibulu hned za hlavním vchodem Krajská vědecká knihovna v Liberci. Zájemci si výpůjčky nejprve předem objednají, nejlépe přes on-line výpůjční systém prostřednictvím svého konta. „Jakmile jsou knihy připraveny, čtenáři obdrží výzvu a poté si je mohou přijít kdykoli vyzvednout, nejpozději však do 48 hodin. Tímto způsobem bude možné si vyzvedávat i rezervované tituly,“ popsala princip půjčování Kateřina Šidlofová z liberecké knihovny. Výdejní okénka jsou i ve všech městských pobočkách a vracení knih nadále probíhá prostřednictvím biblioboxů.

Knihovna také nedávno spustila nový web, který je přehlednější, uživatelsky vstřícnější a pamatuje i na dětské čtenáře. Knihovníci využili nuceného uzavření bibliotéky a rozhodli se vylepšit servis pro návštěvníky. Úprav se dočkala hlavní nabídka v menu a důležité sekce jsou přístupné i přímo formou dlaždic.

Bezkontaktní výdejové místo zřídila ve vstupní hale i Městská knihovna v Jablonci nad Nisou. Knihy je nutné rezervovat si přes on-line katalog, telefonicky nebo e-mailem a domluvit si čas vyzvednutí. Pro ty, kteří si nechtějí knihy vybírat v katalogu nebo jdou náhodou kolem, si připravili nabídku v podobě „balíčků dobrého čtení“. „Nabízíme připravené balíčky s třemi knihami. Některé obsahují knihy stejného žánru, jiné jsou tematicky namixované. Pro čtenáře to bude překvapení, jaké tituly se v balíčku schovávají,“ nastínil ředitel Zbyněk Duda.

S uzavřením knihovny se zde ale život nezastavil. Nadále pokračovali v obnově a aktualizaci knihovního fondu, katalogizaci dokumentů a technickém zpracování knihovních jednotek. „Připravovali jsme soutěže, pracovali na novém webu, řešili připojení do digitální databáze děl nedostupných na trhu či vymývali knižní regály,“ vyjmenoval Duda.

Mezi knižní stálice patří Alena Mornštajnová, Patrik Hartl, Petra Dvořáková či Radka Třeštíková. Opadl zájem o severské detektivky, ale obecně je o tento žánr zájem. „Hodně se půjčují historické detektivky Vlastimila Vondrušky a v oblibě jsou i psychologické thrillery,“ podotkla vedoucí půjčovny jablonecké knihovny Jitka Nosková. Na dětském oddělení frčí komiksy jako Čtyřlístek a Simpsonovi a z knih vede Deník malého poseroutky.

Také v Městské knihovně Frýdlant je nově možné si knihu vypůjčit po předchozí telefonické či e-mailové rezervaci. Objednávky přijímají během půjčovních hodin dopoledne. Až bude kniha připravena, obdrží čtenář SMS nebo e-mail. „Čtenáři, kteří si přijdou knihy vyzvednout, zazvoní u vchodových dveří a nahlásí do domácího telefonu své jméno a číslo průkazky. Knihy jim pak budou doručeny k výdejnímu místu,“ doplnila knihovnice Radka Wittmayerová.

Výdejní okénko zřídila i Městská knihovna Antonína Marka v Turnově. Zde se rozhodli podpořit dva regionální knihkupce nákupem v hodnotě 15 tisíc korun a knižními novinkami obdarovali klienty Zdravotně sociální služby Turnov. Čtenáři si přijdou na své i v Českém Dubu, Chrastavě, Železném Brodě, Novém Boru či České Lípě.