Co soudíte o libereckých čtenářích?

Myslím, že mají knihovnu rádi, chodí jich sem hodně a často. Někteří tu sedí třeba celý den, jiní si hromady knih berou domů. Asi to dělá i naše budova. V porovnání s krajskými knihovnami jinde v republice máme velice vysokou návštěvnost.

Vrací lidé knihy včas?

Většinou ano. Mají možnost výpůjčku dvakrát prodloužit, takže hříšníků je pomálu. I když samozřejmě jsou.

Jaké knihy si lidé půjčují nejvíc?

Teď přes prázdniny to byla hlavně beletrie, oddechová četba, něco, co byste si vzal na dovolenou. Během roku půjčujeme spíš naučnou literaturu, zvláště o psychologii, sociologii, managementu a také regionální literaturu.

Jakou knihu byste čtenářům doporučila?

Teď třeba Skleněný pokoj od Simona Mawera. Je to beletristicky zpracovaný příběh brněnské vily Tugendhat. Moc se mi líbil a můžu ho jen doporučit.

A pokud by člověk v knihovně hledal něco jiného než knihy?

Měl by na výběr z pestré škály kulturních akcí pro všechny věkové kategorie. Dnes například hrajeme divadlo pro děti, připravujeme křest knihy Zase zvednout hlavu od regionálnního autora Otto Hejnice, budeme opakovat i Literární kavárnu a pokračuje cyklus přednášek Památky kolem nás, tentokrát o liberecké Strossově vile. Včera začala v knihovně výstava o Anně Frankové. Pro ty, kdo mají problém se orientovat v našem počítačovém katalogu, jsme připravili bezplatný kurs s názvem Znáte naši knihovnu? Tam zájemcům vysvětlíme všechno potřebné. Kurs se bude konat ve čtvrtek 16. září.