„Za zhruba 120 tisíc z rozpočtu obce jsme vyměnili podlahy a udělali nové omítky. S regály a dalším vybavením nám pomohly dary sponzorů,“ řekl starosta Dětřichova Stanislav Šťasný. „Voda tu po záplavách sahala do výše 90 centimetrů. Co nebylo zatížené, to se utopilo. Zachránit se nám tehdy podařilo jen asi třetinu knihovnického fondu,“ doplnil.

Na vybavení přispěly také postižené děti ze speciální školy z Chrudimi. Nastudovaly pohádku Miloše Kratochvíla Strašibraši a celý výtěžek z divadelního představení ve výši 25 tisíc korun věnovaly knihovně.

„Za tyto peníze jsme vybavili celé dětské oddělení. Koupili jsme regály, koberce a malá křesílka,“ podotkl starosta s tím, že dalších 50 tisíc korun dostala obec z Fondu solidarity Sdružení obcí Libereckého kraje. Za peníze z ministerstva kultury, které dalo 54 tisíc, koupila obec počítače a počítačové programy.

V Dětřichově žije bezmála 700 lidí. Z nich je stálými čtenáři asi desetina. Chodí sem ale také obyvatelé Domu s pečovatelskou službou. Jak prozradil starosta, jedna seniorka má dokonce přečtené všechny knížky, které tu v knihovně mají. „Lidem v obci knihovna chyběla. Máme obrovskou radost, že se nám ji podařilo obnovit. Je to malé znovuzrození,“ neskrýval své nadšení Stanislav Šťasný.

Dětřichovu zbývá po povodních opravit poslední lávku. Obnova poničeného obecního majetku si vyžádala už 20 milionů korun. „Sponzorů bylo víc. Přijel třeba jeden pán a nechal nám pro knihovnu notebook a tiskárnu,“ poznamenal starosta.