Od 7. září spustila Krajská vědecká knihovna v Liberci zcela novou atraktivní službu – půjčování audioknih on-line. Tu knihovna připravila ve spolupráci s portálem Palmknihy.cz a mohou ji využít všichni registrovaní čtenáři knihovny zdarma. E-výpůjčka audioknih probíhá úplně stejně jako půjčování e-knih.

Pokud nejste čtenářem knihovny, je potřeba se tam zaregistrovat a pod stejným e-mailem též na portále Palmknihy.cz. Poté si do svého mobilního zařízení (chytrý telefon, tablet) stáhnete aplikaci Palmknihy. V katalogu knihovny se přihlásíte do Konta čtenáře, vyberte titul, o který máte zájem, a klikněte na ikonu „Půjčit si audioknihu“. Ta se Vám ihned stáhne do Vašeho mobilního zařízení, kde bude dostupná jeden měsíc.

Michal Svoboda.
Liberecký urbexer: V Lesní vile jsem vydržel dvacet minut, tísnilo mě na plicích

„V době, kdy trávíme spoustu času na cestách autem, hromadnou dopravou, ale i v okamžicích, kdy jsme unavení a chceme jen zavřít oči, je profesionálně namluvená kniha, tedy audiokniha, tím pravým společníkem. Možnosti, jak se k audioknihám dostat, rozšiřuje i naše knihovna a nepochybuji, že tuto službu lidé přivítají,“ řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Poslouchat můžete kdykoliv a kdekoliv. Pro další informace doporučuje knihovna návod na webu www.kvkli.cz v sekci E-knihovna/E-výpůjčky. V této chvíli je v nabídce cca 400 titulů pro děti i dospělé a tento počet se bude postupně rozšiřovat.

Podzimní novinky

Kromě elektronického půjčování audioknih připravila liberecká knihovna i celou řadu dalších novinek, které bude veřejnost moci využít postupně v průběhu podzimních měsíců. Po celé září se například čerství prvňáčci mohou v Knihovně pro děti a mládež a na všech městských pobočkách registrovat zdarma.

Hudební knihovna nabídne vedle online půjčování audioknih ještě další novinku. Nově budou k dispozici hudební nástroje, mimo jiné například elektrická či basová kytara, k volnému využití, zkoušení a také s možností pořízení nahrávky.

Návštěvníci pobočky na Kunratické se mohou těšit na zbrusu nový interiér – pobočka bude vybavena novým nábytkem a knihovními regály, nabídne nová místa pro odpočinek a relaxaci dětem i dospělým. Pravděpodobně tedy v listopadu bude pobočka na nezbytně nutnou dobu uzavřená, právě z důvodu inovace.

Ke konci roku nebo začátkem roku 2024 bude instalován venkovní výdejní box typu „zásilkovna“, kam si budou moci zájemci objednat vybrané dokumenty. Box bude umístěn z boku knihovny směrem k budově firmy Inisoft. Knihovna tak nabídne službu v režimu 24/7.

Krajská vědecká knihovna v Liberci
Akce pro malé čtenáře. Prvňáčci mají v liberecké knihovně registraci zdarma

„Chtěla bych také zmínit připravovaný bohatý kulturní a vzdělávací program, který bude, tak jako obvykle, určen mnoha cílovým skupinám a nabídne širokou paletu témat. Za všechny jmenujme tradiční historické, cestopisné nebo hudební přednášky, nově otevřené zájmové kurzy – pletení, šití, dotyková zařízení, kresba. V září u nás proběhne natáčení oblíbeného podcastu Přepište dějiny. Připravujeme program v rámci velké akce EDUCA, společně s Radou seniorů Libereckého kraje uskutečníme krajskou konferenci Senioři 2023, odbornou veřejnost pozveme na česko-německou konferenci věnovanou O. Preusslerovi… Nabídka je skutečně široká a věříme, že si vybere každý,“ řekla ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.

Novou sezónu knihovna zahájila aktivitami v rámci krajské kampaně Crystal Valley Week. Nabídla vlastní unikátní literární vycházku po stopách sklářů na Novoborsku – účastníci vycestovali společně autobusem a strávili den plný literárních a sklářských zážitků.

Velký zájem vzbudil také dvoudenní trh v knihovně, který nabídl regionální šperky a bižuterii a do knihovny přitáhl velké množství návštěvníků. V jeho průběhu unikátní prostory knihovny oživila módní přehlídka Made in Jablonec 2023. Akce proběhla ve spolupráci se Svazem výrobců skla a bižuterie a Crystal Valley.