Jak se zrodil nápad na knihu Bajkeři? Stojí za tím nějaký příběh?

Už v roce 2020 jsem vytvořil speciální knihu pro děti „Básničky pro vaše obrázky“, kde děti samy dělají ilustrace k básničkám a jsou vlastně spoluautory knihy. Stal se z toho velký hit a doposud se těší pozornosti. Zatoužil jsem po letech vytvořit další knihu, ale nechtěl jsem se s básničkami opakovat. Neumím psát dlouhé příběhy, takže jsem se rozhodl pro bajky. A když jsem nad tím tak dumal, tak mě napadlo, že by ta zvířátka mohla být v začínající pubertě a mohla by po lese jezdit na kole. Zvířátka v bajkách se chovají jako lidé. Když už jsem je posadil na kola, tak bylo jasné, že se to musí jmenovat Bajkeři. Jde to hezky k sobě. Je to třicet bajek, u kterých jsou náčrty ilustrací a děti je mají podle sebe dokreslit a vybarvit. Vše je na nich. Na obálku také napíšou své jméno, a tím se stanou spoluautory knihy. Samotné bajky jsou jako seriál, který na sebe navazuje a je to o tom, že soutěž za každou cenu není vždy cesta k přátelství. Dobře to dopadne. Obálku a ilustrace uvnitř knihy dělala Magdalena Hovorka, se kterou už roky tvořím knihy a opět přesně vystihla cestu, která je pro děti ideální. Náčrty ilustrací nejsou nic počítačového, ale od ruky. Máme od dětí i rodičů skvělé reakce.

Jak dlouho kniha vznikala a kde bude k dostání?

Docela dlouho. Začal jsem na ni pracovat už v roce 2022. Psal jsem ji po kavárnách, nebo na mém tour, takže jsem část napsal i v Liberci, a dokonce editorka knihy Alena Mikulíková bydlí v Liberci. Zájemci seženou knihu pouze na mém webu www.petrsoukup.cz a důvod je jednoduchý. Kdybych dal své knihy do knihkupectví, měl bych z nich jen pár korun. Takhle vidím prodejnost, okamžitě je odesílám dobře zabalené a mohu si dovolit kdykoli udělat dotisk, a hlavně se tím živím na plný úvazek a mohu pracovat na dalších knihách. To, co miluju, mě živí. To je krásný!

V čem si myslíte, že je kniha originální, unikátní? Proč by po ní děti a jejich rodiče měli sáhnout? 

Unikátnost je v tom, že se stanou spoluautory knihy. Že to není žádný pracovní sešit, ale kniha s pevnými deskami a silným papírem, na který se dá dobře kreslit. Všechny děti mají svobodnou ruku a je čistě na nich, jak bude kniha vypadat. Nebudou sedět u televize, nebo mobilů a laptopů, ale budou dělat něco kreativního a tím pádem si budou číst i se zasmějí. To je pro mě důležité. Záleží mi na dobré náladě dětí a na rozvoji jejich kreativity.

Přináší tento způsob tvorby něco i vám?

Já osobně se od dětí učím stále učím, a to originalitě a přirozenosti. Když se dětem něco nelíbí, klidně to řeknou, zatímco dospělí se často nutí do pózy, protože si myslí, že tak je chce vidět okolí.

Můžete přiblížit svůj vztah k našemu regionu, tedy Libereckému kraji? 

Mohu odpřisáhnout, že v Liberci je nejlepší publikum. Když jsem v kině Varšava vystupoval s mým kolegou Janem Sedláčkem, se kterým mám podcast Přirození, bylo to skvělé. Navíc jsem jedním z největších fanoušků Vlasty Buriana. Chystám o něm dokonce turné. Jeho rodiště je tedy pro mě velmi důležitým místem a přiznám se, že když jsem byl v Liberci poprvé, přemýšlel jsem, jestli se do něj nenastěhuji. Také jezdím do libereckého divadla F. X. Šaldy. Naposledy jsem byl pochopitelně na skvělé hře, kterou udělal můj oblíbeny režisér Tomáš Dianiška, a je o Burianovi.

Jestli se ale nepletu, vy jste nezabrousil jen do žánru dětské literatury, že? 

Přesně tak. Většina mé tvorby cílí na dospělé čtenáře. Vydal jsem několik zábavných sbírek básní, které určitě nejsou pro děti. Erekce srdce se dobře prodává dodnes. Také můj nápad na Česko-český slovník zabodoval, a když jsem v 7 pádech Honzy Dědka četl ukázky, diváci mi pak málem za ten slovník utrhali ruce. Největší ohlas ovšem mají dvě sbírky nejkrásnějších milostných příběhů. Knihy se jmenují „Erotické příběhy, které se staly“ a lidé z celého Česka mi naposílali své nejhezčí zážitky. Udělal jsem tyto knihy schválně. Stojí za tím prostý důvod. Chtěl jsem u lidí, kteří se stydí užívat si život, otevřít skřínku pokušení a ukázat jim, jak si obyčejní lidé z Česka umí svoje sexuální touhy plnit bez obav. Ano, některé příběhy vás vzruší a o to mi šlo, ale na prvním místě opravdu bylo to, aby knihy fungovaly terapeuticky a každého čtenáře povzbudili. Občas mi někdo vyčte, že dělám knihy erotické a i knihy pro děti. Já paknvysvětluji, že jsem normální člověk a ne někdo, kdo by musel stát jen na jedné straně řeky a hrát buď roli dětského klauna, nebo muže z erotického pořadu. Mám široký záběr a nechci na smrtelné posteli litovat, že jsem se něčemu, co mě zajímalo, nevěnoval.

Jaké máte další plány na literárním poli?

Z těch erotických knih se chystá seriál a já dostal na starosti scénáře, takže se teď učím správné postupy a hraji si na scénáristu. Na podzim vyjde jedna speciální kniha pro dospělé, ale nemohu vyzradit, o co přesně půjde. Zatím je to tajné. Také po letech chystám sbírku básní a dvě hudební alba, která budou doprovázet mnou psanou poezii, ovšem v jiném stylu, než jsou moji čtenáři zvyklí. Také jsem nedávno dokončil několik rozhlasových her, ale budu si to opět produkovat sám. Nedám to do rádia, ale vytvořím audioknihy. Potřebuji při tvorbě svobodu. Kdybych čekal na rozhodnutí vydavatelů, dramaturgů, producentů a podobně, moc bych toho v životě nestihl. Sám jsem se stal oficiálním knižním vydavatelem a produkce mě baví. Nemám čas a chuť sloužit monopolu. Mám čas a chuť na to, abych dospělé i děti pobavil, protože mi to krásnou zpětnou vazbou vrací.

Mohlo by vás zajímat: Liberecká značka Visu mění cestování. Kempingové vestavby dobývají svět

Liberecká značka Visu mění cestování. | Video: Visu