Součástí nového hřiště bude unikátní kluziště s umělým povrchem, na němž budou moci bruslit dospělí a děti po celý rok. „Povrch bude složen z polymerových desek, které navrhla kdysi NASA. Podobné kluziště v Libereckém kraji nemáme, bude skutečně jedinečné. Nejblíž stojí takové celoroční kluziště až v Plzni,“ prozradil starosta Městského obvodu Vratislavice nad Nisou Lukáš Pohanka.

Jak doplnil starosta, hřiště Na Rozcestí budou moci lidé využívat ke sportování a relaxaci už od září. Kromě celoročního kluziště, na němž budou bruslit s normálními zimními bruslemi na led na nohou, bude hřiště nabízet zájemcům ještě další sportoviště. Především zde bude stát fotbalové hřiště s travnatým povrchem třetí generace, ale k tomu bude součástí areálu například i beachball.

Nové hřiště celkem spolkne 25 milionů korun z rozpočtu městského úřadu. Jak vysvětlil starosta Pohanka, úřad nečerpal na jeho stavbu žádnou dotaci.

Také provoz bude placen z rozpočtu Vratislavic. Na svém červnovém zasedání zastupitelé odsouhlasili provozní dotaci pro hřiště Na Rozcestí ve výši 1 milion a 200 tisíc korun. Tyto peníze by měly zajistit celoroční chod areálu, konkrétně to znamená, že by měly pokrýt mzdy, energie, údržbu jednotlivých zařízení, úklid, vybavení šaten a sportovní potřeby.

„Hřiště jsme začali budovat v květnu tohoto roku,“ poznamenal starosta Lukáš Pohanka. „Konkrétní cenu vstupného jsme ještě neurčili, ale můžu slíbit, že bude lidová. Chceme, aby si lidé areál užívali,“ doplnil.

Starosta Pohanka zdůraznil, že cílem úřadu není na kluzišti vydělávat. Proto nebude cena vstupného nijak vysoká. „Ve Vratislavicích bydlím teprve krátce. Zatím to tu moc neznám. Ale určitě je víceúčelové hřiště dobrým nápadem. Mám dvě děti, proto jsem na hřiště zvědavá,“ řekla mladá obyvatelka sídliště.

Na posledním zasedání před letními prázdninami také vratislavičtí zastupitelé odsouhlasili navýšení dotace na kulturu v obvodu na tento kalendářní rok. Z původně plánovaných 300 tisíc korun podpoří kulturní pořady ve Vratislavicích nakonec suma 400 tisíc korun.

„Z těch 100 tisíc korun, o které jsme dotace na kulturu zvedli, zbylo asi 65 tisíc korun z minulého období,“ upozornil starosta Lukáš Pohanka. „Důvod je jednoduchý. V posledním roce Vratislavice ožily, měli jsme tu několik pozoruhodných umělců, a to jak v knihovně, tak i v Kapli Vzkříšení. Z herců vystoupili ve Vratislavicích například Carmen Mayerová nebo Jiří Lábus. Rádi bychom známé umělce zvali k nám i v budoucnu, proto jsme na kulturu přidali. Chceme, aby se lidé do Vratislavic nejezdili jenom vyspat. Rádi bychom, aby zde také žili, trávili svůj volný čas a nemuseli jezdit za kulturou do Liberce,“ poznamenal starosta.

Dotaci ve výši 3 miliony a 400 tisíc korun zastupitelé přiřkli zdejší základní škole, kde krajští hygienici při své kontrole na konci března označili sociální zařízení za nevyhovující. První etapa rekonstrukce sociálního zařízení ve škole by měla být hotová do 25. srpna.