„Ještě ani nedošlo k převodu Domu dětí a mládeže (DDM) Větrník z Libereckého kraje pod libereckou radnici a už je ohrožena činnost jednoho ze zařízení. Z V-klubu, otevřeného pro všechny děti a dospívající mladé lidi, se má stát nízkoprahové zařízení."

Zprávu vydala v závěru června odstupující ředitelka DDM Větrník Jana Pavlíková. Podle ní by tak zařízení sloužilo jen úzké skupině dětí a mladých lidí, především těm, co jsou ohroženi nežádoucími jevy, například závislostí na drogách.

„Klub bude i nadále sloužit dětem zdarma pro volný čas. Nebylo by dobré, kdyby město pohřbilo něco, co léta funguje." Tibor Batthyány, primátor Liberce

Jenže nic takového se nekoná. Zařízení bude stále provozovat všechny dosavadní aktivity pro věkovou skupinu od 12 do 26 let. „Nebylo by dobré, kdyby město pohřbilo něco, co léta funguje na úkor nějakého populárního kroku v oblasti sociální politiky," řekl při včerejším podpisu smlouvy o převodu Větrníku včetně V-klubu pod město primátor Liberce Tibor Batthyány.

NÍZKOPRAHOVÁ CENTRA CHYBÍ

Podle náměstka pro kulturu a školství Ivana Langra se ale obě činnosti nevylučují. Naopak se mohou velmi vhodně doplňovat. Děti a mladí lidé budou moci i nadále do klubu docházet jako dosud, v budoucnu by tam však měli několikrát týdně zastihnout specialisty na sociální problematiku, kteří by dokázali s problémy pomoci nebo je nasměrovat k odborné péči. „Něco takového tam dosud chybělo. Větrník disponuje pouze pedagogy, kteří pro takovou práci nemají příslušnou specializaci," zdůvodnil náměstek. Poradnu by mělo vést sdružení Maják, které už provozuje nízkoprahové zařízení v Ruprechticích. Druhé otevřela organizace Člověk v tísni na sídlišti Dobiášova. „Celkem jich tam podle ředitelů obou zařízení dochází kolem 150, skutečná potřeba je však mnohonásobně vyšší. Ohrožených dětí je v Liberci kolem 600 až 900 stovek, navíc v centru není žádné podobné zařízení," vysvětluje Ivan Langr.

Jednoduché a elegantní řešení neodmítá ani současné vedení V-klubu. „Je to kompromis, na kterém se obě strany dohodly," potvrdila vedoucí Pavlína Vrňáková. V jaké podobě budou nakonec služby poskytovány, bude podle náměstka Langra zcela v kompetenci nové ředitelky DDM. Ta už vyšla z konkurzu a do funkce nastoupí 1. září. Rozsah kroužků a aktivit i výše finanční podpory zůstane podle primátora zachována.