Předpověď aktivity klíštěte obecného na území ČR, kterou zpracovává Český hydrometeorologický ústav, hovořila o nejvyšším stupni aktivity těchto nebezpečných tvorů. Čím vyšší je stupeň aktivity, tím vyšší je i pravděpodobnost napadení člověka nebo zvířete klíštětem a pravděpodobnost nakažení klíštovou encefalitidou nebo boreliózou. Lidé by tak měli používat repelent a nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů. Samozřejmostí je večerní a ranní prohlídka těla a případné odstranění klíštěte.

„Je pravda, že klíšťatům velmi prospěla poměrně teplá zima. Teď záleží na dalším vývoji počasí,“ uvedla krajská hygienička Zuzana Balašová. Ochlazení, které přichází v tomto týdnu, by tak mohlo aktivitu klíšťat výrazně oslabit. Opatrnost je však na místě neustále.

Aktivita klíšťat se liší podle jednotlivých oblastí, Liberecký kraj je na tom v tomto směru relativně dobře. „Nejsou tu žádné oblasti, kde by hrozilo vyšší nebezpečí než někde jinde. Je to tady víceméně vyrovnané,“ informovala Balašová.

Od ledna do dubna letošního roku nezaznamenali hygienici zatím ani jeden případ klíšťové encefalitidy. Naopak případů nakažení člověka boreliózou již bylo letos 19, z toho sedm jich bylo v libereckém okrese. „Za celý minulý rok jsme jich v kraji měli 256, v okrese 87,“ nabídla srovnání Zuzana Balašová.

Jak správně odstranit klíště

– před manipulací s klíštětem používejte jednorázové gumové rukavice
– místo zakousnutí i samotné klíště zakápněte dezinfekčním roztokem s obsahem alkoholu a počkejte asi tři až pět minut
– používejte speciální kleštičky určené k vyndavání klíšťat a lehce viklavým pohybem ze strany na stranu manipulujte klíštětem, které se po dvou až třech minutách uvolní
– v případě potřeby lze klíště opatrně podebrat a vyjmout měkkou pinzetou
– klíšťaty netočte, při pokusu o otáčení dojde vždy k odtržení přední části
klíštěte, která zůstane v kůži napadeného a způsobí zánět
– místo po odstraněném klíštěti znovu dezinfikujte