Společnost, která sází na tvrdou kampaň uváděnou heslem „Dejte kopačky starému zdravotnímu pojištění“, láká na lepší komunikaci s klienty. Do konce roku musí sehnat v celé republice 50 tisíc pojištěnců, už dnes jich má přes pětadvacet tisíc. Na Liberecku však tolik úspěšná není.

„Je pravda, že v porovnání s ostatními regiony je to méně, ale ty počty stoupají každým dnem,“ řekl Deníku tiskový mluvčí zdravotní pojišťovny Média Radim Jung.

Optimismus však brzdí názory odborníků, kteří nové pojišťovně příliš nevěří. Problémem může být především neochota lékařů uzavírat s malými pojišťovnami smlouvy o poskytované péči. Klienti by tak mohli mít problém sehnat potřebnou lékařskou péči.

„Většina lékařů má smlouvu s velkými pojišťovnami a pokud vím, Média zatím žádné smlouvy nemá. Je velmi těžké založit pojišťovnu takzvaně na zelené louce. Jiné to je, když má zakladatel třeba své nemocnice, na což potom může navázat další služby,“ poznamenal Stanislav Šetina z krajské pobočky VZP.

Podle Junga však většina poskytovatelů slíbila nové pojišťovně spolupráci. Řádné smlouvy ale zatím uzavírat nebude.

„Jsme v kontaktu se všemi poskytovateli v republice. Všem posíláme dopisy, všem telefonujeme. Není to standardní forma, ale když si jdete koupit rohlík, tak taky neuzavíráte smlouvu,“ říká Jung.

Když vznikne nová pojišťovna, tak nemůže uzavírat smlouvy s poskytovateli do té doby, než kraj vyhlásí příslušná výběrová řízení na poskytování péče. V Libereckém kraji už se tak stalo, samotný proces však trvá několik měsíců. Zdravotní pojišťovna Média proto vydala veřejný příslib, na základě kterého bude svým klientům a také lékařům hradit veškerou poskytnutou péči.

„Klient přijde k lékaři, ukáže kartičku, a doktor nám podle sazebníku ten úkon vykáže. Pak stačí když nám pošle číslo svého účtu, my mu tu péči proplatíme,“ vysvětlil Radim Jung.

Liberečtí lékaři o nové pojišťovně ve většině případů vědí. A pokud jim bude Média zdravotní úkony proplácet, nemají nic proti.

„Poslali mi dopis, na který jsem ale nereagovala. Zatím mě to nechává v klidu. Pokud mi to proplácet nebudou a jejich klient nebude v ohrožení života, budu ho pochopitelně muset poslat jinam,“ sdělila Deníku praktická lékařka Olga Zaplatílková z Liberce – Vesce. Najdou se však i tací, kteří o nové pojišťovně nechtějí ani slyšet. Mezi ně patří například liberecký dětský lékař Jan Hak.

„Nic o nové pojišťovně nevím a vědět ani nechci. Když přijde nějaký jejich klient, řeknu mu, ať si zajde k jinému lékaři,“ podotkl Hak.

Podle Junga však převažují ze strany lékařů pozitivní ohlasy. „Byli bychom bláhoví, kdybychom si mysleli, že nenastane problém. Ale systém je nastavený tak, aby od 1. července vše fungovalo. Zpětná vazba je dobrá. Kdyby nebyla, budeme nervózní,“ uzavřel Radim Jung.