Přesto chtějí odbory dosáhnout v podnicích na Liberecku zvednutí mezd o 3,5 procenta. A licitovat nehodlají.

„Vyjednávání s místními firmami je rok od roku složitější a těžší. Navíc v čele podniků dochází k výměně generace manažerů. Ti mladší, co teď nastupují, jsou agresivnější a tvrdší,” vysvětlil Milan Šubrt. „Požadujeme zvýšení mezd o 3,5 procenta a níž nepůjdeme,” dodal.

Jak připomněl, zaměstnance postihne od ledna příštího roku tak velké zdražování základních životních potřeb, že za současnou výplatu pořídí mnohem méně než doposud.

K tomu podle předpovědí statistického úřadu bude právě 3,5 procenta činit inflace.

„To, čeho chceme při kolektivním vyjednávání dosáhnout, vlastně nepředstavuje pro zaměstnance žádné přilepšení. Zvýšení mezd jen vyrovná inflaci v příštím roce,” doplnil.

Kolektivní vyjednávání už odstartovali odboráři ve 44 podnicích v kraji. Další budou postupně přibývat. „Na 14 procent stoupne DPH u potravin, služeb nebo tepla. K tomu se například už teď od 1. prosince zvýší poplatky v nemocnicích. Lidé se nás ptají, kde mají na to všechno brát. Firmy se ale brání tím, že má přijít krize a lidé ať jsou rádi, že vůbec mají nějakou práci,” zdůraznil Milan Šubrt.

Podniky, ve kterých pracují stovky agenturních zaměstnanců, odborům slíbily, že kdyby přišla krize, propustí v první řadě je. „Když slib nedodrží, klidně na pár dní zastavíme výrobu,” upozornil.

V menších firmách, kde žádné odbory nemají, musejí lidé spoléhat na štědrost vedení. „Už tři roky dělám za stejný plat a myslím, že to tak bude i v příštím roce,” posteskl si muž, který pracuje v Liberci v administrativě.