Hlavní role ve výpravném příběh o jedné krádeži, do princezny zamilovaném vodníkovi a protřelé dvojici ztvárnili Filip Březina, Berenika Kohoutová, Sára Korbelová, Sabina Remundová, David Novotný, Lukáš Příkazký či Petr Nárožný. „Příběh od všech postav vyžaduje, aby se chovaly jinak, než jak jim předurčuje jejich přirozenost. Svatý Petr musí otvírat nebeskou bránu šperhákem, hlavní hrdina zpívá lidem o tom, jak mají být poctiví a slušní a nesmí krást, ale sám se pak shodou okolností dá dohromady s jedním zlodějem a jednou podvodnicí. Vodník je romantik. Sám nikoho netopí a pro lásku je ochotný opustit svoje podvodní království,“ řekl režisér Karel Janák.

Na Boží hod bude Česká televize vysílat duálně československou koprodukční pohádku Tři zlaté dukáty, kterou si diváci mohou pustit s českým dabingem nebo v originálním slovenském jazyce. Režisérka Mariana Čengel Solčanská do vyprávění o krásné zámecké slečně Julii, která v zakletí bloumá staletími, obsadila Katarínu Krajčovičovou, Ladislava Bédiho, Mariána Labudu ml., Zuzanu Norisovou, Michala Isteníka či Jitku Čvančarovou.

Česká televize natáčela na státním zámku Sychrov novou vánoční pohádku Klíč svatého Petra.
VIDEO: Sychrov přivítal krále, vodníka i zloděje. Pohádku uvidíte o Vánocích

„Julie přichází z období feudalismu, kdy všechna půda patřila šlechtě a panovník byl bohem pomazaný absolutistický vládce. A potká se s mládencem, který se narodil dávno po zrušení nevolnictví a využívá výdobytky průmyslové revoluce. A to je zábavný střet. Folklorností mají Tři zlaté dukáty nejblíž k Perinbabě a humorem k Popelce,“ podotkla režisérka.

Na svátek Štěpána se vrátí na obrazovku Krakonošovo tajemství scenáristky a kreativní producentky Barbary Johnsonové a režiséra Petera Bebjaka. Jeho loňské první uvedení vidělo na 3,8 milionu diváků starších čtyř let a stalo se tak historicky druhou nejsledovanější premiérovou sváteční pohádkou napříč všemi tuzemskými televizemi.

Pohádka nabízí kromě výpravy za pokladem a tajemným vládcem hor Krakonošem také humor, napětí a lásku. Štáb zavítal během natáčení i do Libereckého kraje, kde navštívil Příchovice na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Právě Krkonoše jsou oblíbené hory kreativní producentky Barbary Johnsonové. Literatura o Krakonošovi zabírá v její knihovně několik polic. „Považuji ho za nesmírně zajímavou postavu, takže mi přišla škoda, že se mu televizní pohádky tak vyhýbají nebo se v nich objeví jen okrajově a vlastně se o něm moc nedozvíme,“ svěřila se Deníku.

Krakonošovo tajemství.
Česká televize oživila postavu Krakonoše. Pohádka se natáčela i u nás v kraji

Stejně jako večerníčkový Krakonoš ztvárněný Františkem Peterkou i ten v pohádce Krakonošovo tajemství vychází z tradiční podoby. Jen je o trochu méně schovaný pod houštinou vousů, takže mu je více vidět do tváře. „Krakonoš byl pro mé dětství zcela zásadním hrdinou díky Františku Peterkovi a Krkonošským pohádkám. V té naší je ale postava pána hor jiná a rovnou mohu slíbit jisté překvapení. Pro mě je poctou zahrát si v pohádce. Obzvláště pak, když je jako tato dobře napsaná, má dobré obsazení a výborného režiséra. Jsem velký milovník Krkonoš, takže tím větší mám z role radost,“ zdůraznil nový pán hor David Švehlík.

„Vánoce jsou spojené s tradicemi. Jednou z těch nejmilejších je každoroční premiéra štědrovečerní pohádky. O tom, že dobro zvítězí nad zlem, není pochyb. A o tom, že se nejedná o jediné pohádkové vyprávění, není třeba ani více mluvit. Pohádky na obrazovky ČT o vánočních svátcích prostě patří a ani letos tomu nebude jinak,“ dodal generální ředitel České televize Jan Souček.

Vánoční poutákZdroj: Redakce