Neobyčejnou vlnu solidarity s Václavem Klausem vyjádřily osobnosti veřejného života v Libereckém kraji. V drtivé většině odmítly následovat zlínskou výzvu s názvem Sundejte portrét prezidenta. Ta reaguje na Klausovu diskutabilní amnestii. Tam, kde fotografie hlavy státu na zdi visela, tak má zůstat až do března, kdy Klausovi vyprší mandát.

„Je to bohapustý populismus. My se tak chovat nebudeme, prezidentova fotografie se sundávat nebude," odmítl se k akci připojit starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS). Shodně odpověděli i další politici, které Deník oslovil.

Rovněž školy, které se na Zlínsku údajně hromadně připojovaly k výzvě na sejmutí podobizny hlavy státu, nenašly ve svém záměru v Libereckém kraji mnoho podporovatelů.

„Podle mě politika do školy neopatří. Jaký vzkaz bychom dávali našim dětem? Prezident zůstane viset," sdělil Zdeněk Krabs, ředitel Střední odborné školy Na Bojišti v Liberci.

Jasno má i Michael Canov, starosta Chrastavy a zároveň učitel chemie na libereckém gymnáziu. „V Chrastavě ve škole prezidentův portrét ve třídách není dlouhodobě, není to povinné a rozhodlo se tak kdysi vedení školy. Na gymnáziu v chemii, kde učím, je a předpokládám, že tam i nadále bude," vysvětluje Canov.

Ve své starostovské kanceláři si Klausův portrét dokonce hodlá nechat i po skončení jeho mandátu. „Na radnici mám v kanceláři obrazy všech prezidentů, kteří byli prezidenty v době demokracie. Bývalí jsou v menším provedení T.G. Masaryk, E. Beneš a V. Havel, současný V. Klaus v předepsané větší velikosti pod státním znakem. Po skončení volebního období bude Klaus umístěn v menším provedení mezi výše jmenovanými bývalými prezidenty a jeho dosavadní místo pod státním znakem zaujme ve velkém rámu nový prezident," ozřejmil starosta.

Dokonce řada těch, kteří s prezidentovou amnestií hluboce nesouhlasí, musela nechat výzvu bez vyslyšení. Povinnost mít pověšen portrét hlavy státu totiž neexistuje.

„Sám jsem portrét pana prezidenta neinstaloval, tak ho nemohu ani sundat. S tunelářskou amnestií ale nesouhlasím," rýpl si starosta Semil Jan Farský (SLK). Rovněž hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) nemá odkud Klause sundávat. Fotku prezidenta ze zdi sejmul krátce po jmenování do funkce.

„V mé kanceláři není. A nehodlám do toho nikomu mluvit. Obraz prezidenta je takový relikt monarchie," dodal Půta.

Vznikla i petice o milost Kajínkovi

Češi jsou schopní jít v nápadech až k neuvěřitelné dokonalosti. Vznikla další petice: Jiří Kajínek petice pro udělení milosti adresovaná panu prezidentovi. Tu lidé od včerejška najdou také na www.jednej.cz. Odkazy se rychle šíří internetem a jen během jedné hodiny se počet podepsaných zdvojnásobil.

Jen za pět dní, tedy od 3. ledna, lze na serveru www.policejnidenik.cz najít dvacet publikovaných policejních zpráv, ve kterých se už v titulku objevuje slovo amnestovaný. Speciálně pro tyto zprávy je v hlavní liště samostatný odkaz. Ani se vztekem, ani s lítostí nečte informace o amnestii padesátiletá Irena. Rozhodně nevtipkuje a do smíchu má daleko. Má neuvěřitelný strach. Strach o svou dceru. Ta čeká na svého přítele, který pyká za mřížemi za jejich společné činy.

„Holka dostala podmínku, on šel sedět. Teď mu zkrátili trest a zůstane tam už jen devět měsíců," říká se smutkem v očích Irena. Její dcera je drogově závislá. K ní byl soud poměrně shovívavější a zůstala na svobodě podmíněně. Amnestie se na ni také vztahuje. „Bez něj se drží a nebere nic už dlouho. Dělalo mi to radost. Dokonce se začala zajímat i o svou malou holčičku," pokračuje žena.

Soudně jí byla svěřena vnučka do péče, aby neskončila v kojeneckém ústavu. Snaží se korigovat styk dívenky s matkou a bedlivě sleduje, jak k sobě ty dvě pomalu hledají cestu. „Myslím, že bychom to společně všechny tři zvládly," míní Irena. Čeká na souhlasné přikývnutí, ale dodá: „Nemám moci, jak zamezit, aby se k nim dostal a nabídl jí zase dávku."