Liberečtí občanští demokraté si tak za svého předsedu zvolili v pátek 23. září Tomáše Hampla.

Právě kvůli vznesenému obvinění se rozhodl exprimátor svou kandidaturu stáhnout. „Jsem rád, že si na každou funkci v místním sdružení lidé vybírali z většího počtu kandidátů. To byl můj záměr,“ řekl Jiří Kittner. „Sám jsem se nakonec neucházel ani o předsedu a ani o místopředsedu. Nechtěl jsem, aby mé případné zvolení využila některá média k útoku na celou ODS,“ doplnil.

Kandidoval jen do rady sdružení. Tam ho zvolili

Přál si ale zůstat v užším vedení liberecké organizace, v radě sdružení, což mu jeho kolegové splnili. „Jedna éra skončila. Čas odejít jednou přijít musel,“ podotkl bývalý předseda s tím, že nového šéfa pro další období si jeho kolegové z ODS vybrali dobře.

Nový předseda Tomáš Hampl je městským zastupitelem. Ze známých tváří zůstal v čele třeba bývalý náměstek primátora Ondřej Červinka. Ten obhájil funkci místopředsedy sdružení.

Libereckým primátorem byl Jiří Kittner od roku 1999 do loňského roku, kdy ODS v komunálních volbách skončila poprvé v novodobé historii jako druhá až za sdružením Změna pro Liberec a v zastupitelstvu se stala opoziční stranou.

Eprimátor je členem zastupitelstva města i Libereckého kraje, kde je ODS také v opozici, a od září i členem představenstva Krajské nemocnice Liberec. Do nemocnice si jej vzal nový generální ředitel Jiří Veselka jako jejího nového ekonomického ředitele.

Nyní vypovídá u soudu v Londýně

Minulý týden byl se svým bývalým náměstkem Pavlem Krenkem a bývalým zastupitelem Jiřím Zeronikem obviněn protikorupční policií za to, že údajně přes městskou společnost Sportovní areál Ještěd v minulosti převáděli na třetí osoby nemovitosti města pod jejich tržní hodnotou. Exprimátor obvinění označil za neodůvodněné.

Nyní vypovídá jako svědek u soudu v Londýně v případu arbitráže, kterou vede proti České republice společnost ECE Projekt management za údajně zmařenou investici, když chtěla postavit obchodní centrum Galerie na Perštýně.

Nedostala ale potřebné dokumenty včas, a mezitím ji předběhla jiná obchodní centra. Společnost požaduje po státu odškodné 1,8 miliardy korun.