„Bylo to v sokolovně, kde sídlí kino i dnes, ale rozhodně to nebyl první kinosál ve městě. Úplně první kino tady vzniklo v roce 1901 a pak tu byla ještě další dvě kina. Do dnešních dnů se ale udrželo jen to naše," líčí vedoucí kina Petr Gondkovský. Zítra tak kino oslaví přesně 85 let od svého vzniku. Výročí připomene malá výstava ve foyer kina.

„Z historie se nám toho moc nedochovalo. V roce 1993 tady byl obrovský požár, který téměř vše zničil a dovršily to povodně v roce 2010. To tady byla strašná spoušť, kino bylo úplně vyplavené," popisuje Gondkovský. Velká voda tak paradoxně napomohla modernizaci kinosálu, i když vylepšovat je pořád co.

„Určitě chceme pořídit lepší ozvučení a technické zázemí pro pořádání různých divadelních představení, přednášek a podobně. To už tady probíhá, ale nestačí zásuvky a další věci. Potřeba jsou také nové toalety a vylepšit chceme i občerstvení. Také bych rád, kdyby se obnovil ochotnický spolek, který tu kdysi fungoval a vystupoval," dodává mladý vedoucí kina, který svoji lásku k filmům získal od svého dědečka, který promítal kdysi v Heřmanicích. Dnes je kino pouze ve Frýdlantu a v Hejnicích. Na nezájem si prý nemůže stěžovat, ve Frýdlantu se promítá 6-7 x týdně a v kurzu jsou hlavně české a animované filmy."