Jubileum číslo 110 oslavilo liberecké kino Varšava. Kromě svých příznivců přilákalo i milovníky rock'n'rollu koncertem kapely Hudba Praha band. Živá muzika v historických prostorách budovy však není to jediné, co kino k výročí obdrží.

Jediné liberecké kamenné kino se ke svým narozeninám dočká v příštím roce dalších rekonstrukcí. Příznivci místní kavárny však budou pravděpodobně muset na jistou dobu vyklidit prostor. „Už je to sedm let, co se o rekonstrukci snažíme. Už jsme velmi blízko realitě, protože v tuto chvíli má město v rukou projekt s pravomocným stavebním povolením, takže oprava může v podstatě začít,“ uvedl člen předsednictva spolku Zachraňme kino Varšava Ondřej Pleštil.

Kino Varšava.
Kino Varšava oslaví desítku v novém století

Největší změnu zaznamenají účinkující. Architekti pro ně naprojektovali podzemní podlaží. V něm by mělo být zázemí pro umělce, šatny i bezbariérová plošina, pomocí níž se umělci dostanou na pódium tak, aby nemuseli chodit přes diváky, jak tomu bylo doposud. „Důvodem, proč chceme rozšířit podzemní podlaží, je i to, že tu chybí prostory pro vzduchotechniku,“ vysvětlil Pleštil, který se podílel na projektu.

ZACHOVAJÍ SKLON SÁLU

Zušlechtění se dočká i hlavní sál. Důležitým aspektem bude jeho odhlučnění. Rámcová podoba ale zůstane stejná. „Chceme zachovat odnímatelné sedačky, aby tu mohly být koncerty, historický podhled a skloněnou podlahu, protože je to přirozený sklon ulice Frýdlantské,“ načrtl Pleštil.

Kino Varšava.
Kino Varšava pořádá benefici. Potřebuje novou podlahu

V místnosti v patře, kde mohou příchozí vidět bývalé lóže, vznikne menší sál. Ten kino plánuje do budoucna rozšířit tak, aby se zde mohli procvičovat tanečníci. To však znamená částečné odbourání historických lóží, jež ale podle Pleštila nejsou plně využitelné.

CENA? 46 MILIONŮ

Celková rekonstrukce vyjde na přibližně 46 milionů korun. „Město už odsouhlasilo prvních 20 milionů na první fázi. Doufejme, že odsouhlasí i další peníze tak, aby rekonstrukce mohla v příštím roce začít,“ doplnil Pleštil. Investice do oprav, které jsou podle architektů nutné pro fungování kina, podporují i mnozí Liberečané. „Prostory jsou moc hezké a má to svou tradici,“ řekla návštěvnice Monika Vamberová.

Kromě dotací od města kino získává peníze i z veřejné sbírky. Od začátku fungování spolku Zachraňme kino Varšava v roce 2012 lidé přispěli už 200 tisíc korun. Pomáhají také sponzorské dary. „Tohle je něco unikátního a lidé mají možnost poznat, jak vypadalo kino dřív. Myslím si, že by byla škoda, aby Liberec přišel o takové krásné kino,“ zmínila Alexandra Procházková ze sponzorské firmy.

Andrej Babiš.
Andrej Babiš podpoří gay manželství. Diskutovat na toto téma bude v kině Varšava

„Je dobré, že se pár nadšenců rozhodlo, že kino zachová. My se jim snažíme jako firma aspoň finančně pomoci, aby to dotáhli do té podoby, kterou si na začátku předsevzali,“ doplnila Procházková. Začátek stavebních prací se odhaduje na podzim příštího roku. Jak dlouho ale opravy potrvají, zatím není jisté. „Zlaté pravidlo, že stavba by neměla trvat déle než půl roku, se asi nepotvrdí, ale myslím si, že rok už je reálný,“ uzavřel Pleštil.