Varšava byla zavřená od vyhlášení nouzového stavu. Otevřít mohlo kino až po uvolnění vládních restrikcí. Celou dobu ale museli provozovatelé ze spolku Kino Varšava hradit režijní náklady na provoz budovy a plat zaměstnance. S tím jim pomohli i podporovatelé z řad veřejnosti.

„Kino Varšava vděčí za zachování provozu občanům, kteří ho v době koronavirové krize nenechali na holičkách a podpořili ho v době, kdy muselo ze dne na den zavřít,“ vysvětlil ředitel biografu Ondřej Pleštil.

Kino Varšava zorganizovalo tři dárcovské kampaně: zapojilo se do projektu NIC 2020 – Film o ničem, uspořádalo kampaň na Hithitu s názvem „Nenechme zhasnout kino Varšava“ a rozšířilo svou stávající možnost darování přes portál Darujme.cz.

„Celkem lidé v době koronavirové krize podpořili kino částkou 128 706 korun, dostali jsme i několik darů od našich kolegů ze zahraničí, dárců bylo celkem 291. O využití finančních prostředků budeme veřejnost brzy informovat,“ dodal produkční kina Marek Jiran.

První akcí, která se v kině v centru Liberce odehrála, byl koncert kapely X_jazz. Interaktivní show ve stylu televizního pořadu Videostop odehráli hudebníci v sobotu. Oficiální otevření kina Varšava ale proběhlo až při příležitosti dne dětí.

„Pro diváky jsme připravili workshop pro děti, odhalení sochy ve veřejném prostoru a také divadelní představení libereckého improvizačního souboru Imjoy,“ přiblížila program produkční kina Jitka Mrázková a dodala, že vstup na zahájení byl pro všechny zdarma.

Varšava se také vrací k pravidelnému kinoprogramu. Představení zrušená v době koronavirové krize budou uvedena v náhradních termínech. „Diváci, kteří si zakoupili vstupenky na zrušené akce, se nemusejí obávat jejich propadnutí. Veškerá představení budou uvedena v náhradních termínech, některé akce jako Anifilm či Febiofest byly přesunuty na podzim,“ vysvětlil dramaturg kina Jakub Němeček.

Jedním z prvních filmů, které kino uvede, bude dokument V síti, jenž mapuje sexuální predátory na internetu. Shodou okolností to byl právě film V síti, který Varšava uváděla těsně před nuceným zavřením.

Varšava ale není jenom kino. Podle Jitky Mrázkové je to multifunkční prostor, a proto se v něm nejen promítá, ale také hrají koncerty nebo zde probíhají výstavy. Na včerejším zahájení se tak představil odchovanec zdejšího Gymnázia F. X. Šaldy Max Stejskal se svou instalací Hranice intimity. V ní reaguje na pandemii koronaviru.

„Uvědomili jsme si, jak citlivá a nesamozřejmá může být mezilidská komunikace. Byli jsme nuceni se izolovat od našich přátel, rodiny, kolegů, spolužáků nebo partnerů. Navzdory snahám o sblížení mezi námi nadále stály hranice, které nemohly prolomit videokonference, Skype nebo videozprávy,“ sdělil Stejskal.

Propojování žánrů bude ve Varšavě pokračovat i po zbytek sezony, která by letos mohla být delší. „Plánujeme program i na červenec. Máme připravené překvapení, které propojí hudbu, módu a design,“ dodala Mrázková.