Jablonecká kina Radnice a Junior evidují zhruba poloviční návštěvnost oproti loňskému roku. „Jedná se o souhrn tří faktorů: celkově malý výběr nových titulů kvůli odložení premiér, obava z nákazy koronavirem a ještě neochota sedět v kině v roušce,“ vysvětlila propad návštěvnosti mluvčí kin Petra Handlířová.

Nově zde museli přistoupit k týdennímu programování, jelikož čtrnáctidenní cykly se ukázaly v aktuální situaci málo pružné. „Termíny premiér se leckdy mění i v řádu dní před původně ohlášeným datem a už se nám stalo, že jsme těsně před tiskem programu museli udělat změnu. Distribuční firmy reagují na situaci v Americe a posouvají termíny podle aktuálního vývoje,“ osvětlila Handlířová.

Právě nové programování umožňuje kinům na tyto problémy brát zřetel a zohlednit návštěvnost jednotlivých titulů. Aktuálně se divácké pozornosti těší snímek Havel a 20. srpna by měla proběhnout už několikrát odložená premiéra filmu Šarlatán. Na své si přijdou i rodiny s dětmi díky animovanému filmu Scoob! a tuto sobotu se zatřpytí plátno díky pohádce Trollové: Světové turné.

Také v libereckém multikině CineStar s nadějí vyhlížejí novinky. Minulou neděli zde proběhla předpremiéra filmu Trollové: Světové turné, kterou doprovázel doprovodný program v podobě malování na obličej, dílniček či bohaté tomboly. „Neděle je význačná největším podílem rodičů s dětmi. Proto jsme tuto akci zaměřili právě na tento den, abychom umožnili zapojení do programu co nejširšímu počtu dětí,“ podotkl generální manažer pobočky Jaroslav Vrabec.

Za prvních sedm měsíců roku 2019 celý český kinotrh vygeneroval více než 10 milionu diváků, za stejné období se stěží vyšplhá na 45 % hodnoty tohoto čísla. „CineStar a síť jeho 13 multikin je na tom o pár procentních bodů lépe a dosahuje tak od ledna do července 2020 na 50% hodnotu návštěvnosti před rokem. Z jednoho či druhého ohledu je to katastrofální číslo, jehož celková bilance ještě není uzavřena,“ dodal generální ředitel multikin CineStar Jan Bradáč.

„Za téměř tři měsíce obnoveného provozu již obava z nákazy hraje výrazně menší roli než v květnu a červnu a v tuto chvíli potřebujeme, aby se co nejdříve obnovila komerční zámořská nabídka. Jen s českými tituly a částí nezávislé zahraniční tvorby nelze návštěvnost oživit směrem k původním číslům před nouzovým stavem,“ dodal Bradáč. 

Jablonecká kina diváci podpořili v rámci projektu Kino doma a koupí tzv. donátorských vstupenek. Jedná o balíčky v různé peněžní hodnotě obsahující dárkové předměty a volné vstupenky. „Objevili se i tací, kteří si balíček zakoupili a rovnou napsali, že dárky nechtějí, že nás chtějí touto cestou podpořit. Jsme opravdu vděční za takové fanoušky,“ netajila radost Petra Handlířová.

S mizivou návštěvností se potýkali i v tanvaldském kině Jas. Výjimku představovaly premiéry českých filmů 3Bobule a Havel, zatímco dětská představení úplně propadla. „Čekáme na lepší situaci a na novinky, zejména české a americké,“ nastínil vedoucí Kulturní kanceláře Městského úřadu v Tanvaldu Petr Hampl. S obdobnou situací se setkali i v Hejnicích. „Současná nabídka filmů je žalostná. Ale pro letní kino vybíráme většinou české filmy a komedie, které měly úspěch v kamenném kině, takže tam se krize neprojevila,“ řekl z Kina Hejnice Zdeněk Polívka.

Počasí nepřeje

Velké naděje v posílení návštěvnosti vkládali v Jablonci do místního letního kina, které se těší značné popularitě. Tomu zatím není nakloněno počasí, první otvírací víkend propršelo, ale i tak si pár diváků užilo filmové promítání pod noční oblohou. „Je znát, že lidé se cítí lépe ve venkovním prostředí, dají si dobré jídlo a návštěvu kina berou jako společenskou událost,“ dodala Handlířová s tím, že do areálu mohou návštěvníci i se čtyřnohými mazlíčky a často chodí celé rodiny i s dětmi v kočárku.

Uprostřed sezony je i letní kino v Lidových sadech v Liberci. Návštěvníci si mohou užít snímky z domácí a zahraniční produkce. Kapacita zahrady je přibližně 500 míst k sezení na lavičkách a letos mají i nově pohodlné polstrované židle. Promítá se za každého počasí, a pokud se rozprší, přesune se program do vnitřních prostor. „Letní kino má pro mě specifickou atmosféru letních večerů, kdy je příjemně teplo, promítají nějaký starší film a z nostalgie se na něj jdu podívat. K tomu si dám stáčené víno v pet lahvi a užívám si pohody,“ řekla Kristýna Vojtášková z Liberce.

Vliv koronaviru a počasí pocítili i v turnovském kině Sféra. „Letos nám hlavně ze začátku léta vůbec nepřálo počasí, což se paradoxně ukázalo jako ještě větší problém než virus. Spousta večerů buď propršela, nebo byla zima, která k návštěvě letního kina moc nevybízí. V druhé polovině července se situace zlepšila,“ přiblížil situaci manažer a dramaturg kina Pavel Krupař.

Během července si do biografu našlo cestu přes 2 000 diváků, což je srovnatelné například s léty 2016 či 2017. Oproti loňsku to je třetinový pokles. „Nově jsme vrátili na filmové plátno starší legendární snímky. V červenci si mohli diváci užít Samotáře nebo Postřižiny, tento měsíc se mohou těšit na Hoří, má panenko,“ dodal Krupař.

Druhý srpnový víkend bude v Turnově i letos patřit všem filmovým nadšencům. Tradiční dvounoční filmový maraton tak dá konečně zapomenout událostem předchozích měsíců a nabídne pestrý výběr nejlepších letošních filmů obohacený o filmy z let minulých.