Zájem o další investiční medaili, i přes stále se zvyšující cenu zlata, předčil očekávání. Z původně plánovaných sta kusů vyrazí o padesát více. „A stoosm kusů z nich je už prodáno,“ dodal obchodní náměstek České Mincovny Libor Křapka.

Sběratelský, spíše však investiční skvost emituje mincovna k předsednictví České republiky v radě Evropské unie. Na líci autorka jako centrální motiv pod méně výrazné Hradčany použila obrys naší republiky s dominantním českým lvem v pravé části. V oblasti Prahy je pak vyobrazena vlajka Unie. Rubová strana je ztvárněna jako mapa Evropy, přičemž do České republiky jsou zapíchnuty žerdě unijní a české vlajky. Motiv opisují unijní hvězdy a text.

Při příležitosti této výjimečné vysokogramážní ražby k předsednictví České republiky v Radě Evropské unie vydala jablonecká Česká Mincovna i dvě menší medaile ze zlata a stříbra. Jejich auorem je Zbyněk Fojfů. Z jeho produkce je také stříbrná dvousetkoruna, kterou v této souvislosti emitovala Česká národní banka.

S medailí jsem vždy těhotná, říká sochařka

Akademická sochařka prožívá každou zakázku tělem i duší. S návrhem medaile a mince se musí sžít. Další z kilových investičních medailí spatřila světlo světa ve zlatě. Jablonecká Česká Mincovna v pondělí razila medaili k předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

Přestože její pořízení vyjde na devět set tisíc korun, je 108 kusů z emitovaných 150 závazně rezervováno. Její autorka akademická sochařka Majka Wichnerová je s výsledkem spokojena. Ražbu prvních kusů sledovala na vlastní oči.

Jde o vaši první práci, která má ve výsledku takové rozměry?
Ano, ale s jabloneckou mincovnou spolupracuji dlouho. Moje první práce v České republice byla v roce 1998 mince k výročí založení Karlovy Univerzity.

Po studiu v Čechách vás cesta zavedla do Německa.
Pokračovala jsem ve studiu a k medailérství a reliéfu jsme získala přístup v Kolíně nad Rýnem.

Kdo je vaší osobností číslo jedna v této profesi?
Profesorka Uchytilová – Kučová. U ní jsem k sochařině přilnula, když jsem u ní studovala na výtvarce. Ona je autorkou koruny české.

Používáte už dnes moderní technologie při tvorbě návrhů?
Stále pracuji postaru, věřím na ruce a na cit, který člověk v té pomalosti má. Pracuji v negativu na sádrovém kotouči. Rychle a na počítači považuji za studený přístup.

Kolik jste měla času na přípravu investiční kilové medaile?
Měsíc člověk určitě potřebuje. Téma rozebrat a uvažovat nad ním. Přemýšlím o něm při běžné jiné práci i na zahradě. To říkám, že chodím s tím námětem těhotná.

Akademická sochařka Majka Wichnerová

Žije v obci Hasina nedaleko Rožďalovic. Narodila se v roce 1946 v Praze. V letech 1961 - 65 studovala výtvarnou školu v Praze. V roce 1964 se vdala a o rok později emigrovala do Izraele a posléze do Německa. V letech 1970-75 studovala sochařství u profesora K. H. Burgeffa v Kolíně n. Rýnem. Právě u něj získala v roce 1987 titul mistrovské žákyně. K roku 1980 se váže její realizace prací pro veřejné prostory (např. Radniční věž v Kolíně nad Rýnem) a také zakázky pro soukromé sběratele. Od roku 1980 se také v Německu představila několika samostatnými výstavami svých prací. Od roku 1990 se účastní soutěží na pamětní mince (v Německu získala 3 a 4. cenu) a také soutěží pro Českou národní banku Praha. S jabloneckou Českou Mincovnou spolupracuje dlouhodobě při přípravě návrhů na medaile. (zdroj Jičínský čtvrtletník)

Kilovky razí v Jablonci jednou za rok

V jablonecké České Mincovně, která je jednou z divizí Jablonex Group, vedle vlastní emise kilových investičních medialí, které jsou od první z nich v roce 2005 tématem vždy nějak sjaty s Evropskou unii, razili také zakázku pro společnost Zlaté Mince. V únoru 2008 vyrazili kilové zlaté medaile k 650. výročí položení základního kamene Karlova mostu.

Práce autora na medaili končí odevzdáním sádrového návrhu, pak nastupují grafici, technologové a rytci. "Povrch sádrové předlohy je snímám laserovým paprskem, čímž vznikne digitální předloha s odpovídající plochou a výškou reliéfu," vysvětlil obchodní náměstek mincovny Libor Křapka. Po vygenerování programu se po té na speciálním gravírovacím zařízení vyfrézuje lícová a rubová strana raznice.

Operace frézování jedné strany trvá zhruba 72 hodin. Po ryteckém ručním začištění, vycentrování razidel do požadované geometrie a jejich zakalení je raznice připravena k ražbě. "Razíme na hydraulickém medailovém lise. Síla k ražení zlata je šest set padesát tun," dodal Křapka.