„Žil jsem sedm let v Austrálii. Tam jsou hudební kluby běžné. Když jsem se pak vrátil do tuzemska a začal žít v Liberci, připadalo mi, že zde žádný vyloženě hudební klub není. Proto mne napadlo jej udělat v La Fabrice,“ vysvětlil Zdenek Raichert.

S koncerty začal šéf restaurace už v polovině ledna. Hraje se tu obvykle v pátek večer a v sobotu. V pizzerii už vystoupil například Michal Hrůza s kapelou nebo hudební skupina Barrel Battery, která rozehřála fanoušky brazilskými rytmy. „Vybíráme vstupné, a to v různé výši, podle toho, jak je kapela pro nás drahá. Ale některou si posluchači užijí zdarma, neplatí za koncert nic,“ podotkl šéf restaurace.

Folkové fanoušky potěší Bluesberry

Tento pátek 4. února zahraje v La Fabrice od 21.00 hodin známá folková kapela Bluesberry, která koncertuje už bezmála 40 let. Jako předskokan se představí skupina Dědové Harryho Pottera. V sobotu bude pódium patřit skupině Gig Pigs. „Při koncertech bývá narváno, lidi si už na ně zvykají. Mají velký ohlas,“ poznamenal Zdenek Raichert. „Zatím je dotujeme z toho, co vydělá restaurace. Jinak to nejde,“ doplnil.

V Austrálii měl několik hospod

Hudební večery ve stylové restauraci, která před lety vyrostla ve zdech bývalé fabriky a k původnímu charakteru domu se hlásí nejen svou podobou, ale i názvem, přitahují hlavně mladší návštěvníky. Ti si koncerty v prostoru, obloženém neomítnutými červenými cihlami, pochvalují. „Nejsem z Liberce, zavedli mě sem moji známí. Do La Fabriky jsem přišel dnes poprvé. Líbí se mi, že fakt vypadá jako továrna z první republiky. Koncert je prima,“ podotkl za mladé posluchače při sobotním koncertu Petr Krška z Pardubic.

Zdenek Raichert otevřel v australském Sydney několik restaurací a kaváren. V Liberci už rok vede restauraci La Boheme u Severočeského muzea. Tam taky sám vaří a základní surovinu kuchyně – maso – osobně vybírá.