Proslýchá se, že se pod vámi houpe primátorské křeslo. Víte o tom?
Ano, zaznamenal jsem takové signály, ale myslím, že jde pouze o fámy. Navíc cítím opravdu významnou podporu veřejnosti a nejsem si vědom nějakých zásadních chyb.

Co podle vás vede některé z vašich partnerů k úvaze o vašem odvolání?
To opravdu nevím, kdyby to měla být pravda, tak je to otázka spíše na naše koaliční partnery, ale myslím, že to není na pořadu dne. Ještě neuplynulo ani 100 dnů hájení, které slíbila ústy Jiřího Kittnera ODS, a ať jsem měl s bývalým primátorem mnoho sporů, tak na druhou stranu je pravda, že vždy dodržel dané slovo.

Kdyby se tahle domněnka skutečně naplnila, i když ne zrovna teď, byl by to konec celé koalice?
Musela by vzniknout koalice bez Změny pro Liberec a jedinou reálnou variantou je koalice s ODS. Aby se koalice s ODS dala vysvětlit veřejnosti, musely by pro to být relevantní důvody, navíc jsou za necelé dva roky krajské volby a myslím, že takovou blamáž nebude nikdo riskovat. Myslím, že podporu klubu zastupitelů za Změnu pro Liberec mám.

Přesto – co by podle vás návrat ODS k moci znamenal pro vývoj města?
Znovu opakuji, že si myslím, že to je velmi nepravděpodobné. Vzhledem k informacím, které se mi podařilo získat během této krátké doby, si nemyslím, že by případná nově vzniklá koalice s ODS měla dlouhého trvání. Takže myslím, že současná koalice bude dál pracovat na potřebných změnách v Liberci, očekávání veřejnosti je zřejmé – ten vývoj nelze zastavit.

Pokud by vás přesto chtěli odvolat, znáte nějaký způsob, jak by se tomu dalo zabránit?
Když se domluví dvacet a více zastupitelů, že mě odvolají, tak to udělají. V tomto ohledu by do budoucna prospělo, kdyby si lidé mohli starosty či primátory volit přímo, aby tak hlava města nebyla závislá na politických tlacích. Věřím, že ostatní strany budou respektovat fakt, že jsem získal zdaleka největší počet preferenčních hlasů a koalice bude dále pokračovat v naplňování svého programového prohlášení. Jsme teprve na začátku naší cesty.

Současně se v Liberci proslýchá, že sociální demokraté chtějí tento týden docílit odvolání Luďka Nečesaného z postu ředitele Krajské nemocnice Liberec. Jaký je váš názor?
Stejný jako v minulosti. Já osobně bych změny na ředitelských postech, ať už v nemocnici nebo v dalších městských společnostech dělal pouze v případě nějakého závažného pochybení, špatných ekonomických výsledků nebo na základě negativních zjištění detailního auditu, a tyto informace zatím k dispozici nemám.

Myslíte si, že ke zpřetrhání sítě klientelismu, která bezesporu obepíná život ve městě, stačí jediné funkční období?
Ano, zcela nepochybně to musí stačit. Doufám, že ty čtyři roky budu mít k dispozici.

Jak se vám daří domlouvat se na určitých krocích s ostatními koaličními partnery? Nebrzdí vás ve vaší cestě ke změně strana, která se v minulosti s ODS podílela na vládě?
Dohoda uvnitř koalice je někdy obtížná, učíme se to, ale to zkrátka patří k politice. Pokud máte na mysli ČSSD, tak zde problém nevidím, navíc na vládě s ODS se podílely dvě strany, ČSSD a USZ, a širokou koalici s ODS navíc po volbách navrhoval i Liberec občanům. Je to spíše záležitost přístupu jednotlivých lidí, než věc jedné strany.

V čele města Liberce stojíte už téměř tři měsíce. Co vás nejvíce potěšilo a naopak nejvíc zklamalo?
Jsem příjemně překvapen z přístupu většiny úředníků, zklamán nejsem zatím ničím, snad jen tím, jak snadno někteří lidé zapomínají na principy a rozhodují se ne podle toho, co je správné, ale podle toho, co je výhodné. Na setkání primátorů minulý pátek v Kladně mi kolegové z jiných měst říkali, že i jejich začátky byly těžké a že to chce zkrátka jen čas a dobře zvolit priority, tak se o to snažím.

V jakém stavu byste rád zanechal město, až budete jako primátor končit čtyřleté funkční období?
Ta hlavní změna by měla být v atmosféře, která v našem městě je. Chtěl bych, aby lidé měli oprávněný pocit, že radnice pracuje v jejich zájmu a že lidé mohou ovlivnit to, jak se Liberec bude dále rozvíjet. Z konkrétních věcí doufám, že budou opravené lázně, že bude zde fungovat tržnice, přibudou nové parky a dětská hřiště a zlepší se technický stav komunikací. Ale je toho samozřejmě více.

Podle nového vedení města jsou dva projekty, které se ucházejí o evropské dotace z IPRM, tedy lázně a dostavba městského bazénu, hodně předražené. O kolik?
To nemohu v tuto chvíli komentovat, hodnotící komise na výběr dodavatele ještě neukončila svou práci a čekáme na některé odborné posudky. Chci udělat maximum pro to, aby se budova lázní opravila, samozřejmě ale ne za každou cenu. Nebude to lehké, ale věřím, že to zvládneme.

Nehrozí Liberci, že by mohl o těch zhruba 750 milionů korun dotací na rekonstrukci lázní a dostavbu bazénu přijít?
To nebezpečí zde je už nyní, vzhledem k tomu, že celé IPRM Lidové sady jsme zdědili už ve zpoždění. Žádosti o dotace na oba projekty nicméně minulý týden odešly na úřad regionální rady a budeme čekat na jejich schválení. Jiná věc je výběr konkrétního dodavatele, rozpočet projektu a související smlouvy. Tam je třeba postupovat s maximální pozorností a nepodlehnout různým tlakům.

Přišel jste při vytahování kostlivců ze skříní na nějaký projev korupce či jenom nahrávání zakázek kamarádíčkům z veřejných peněz, který vás až překvapil?
Opakovaně se setkávám při rozhovorech s vedoucími pracovníky magistrátu či městských organizací s tím, že zde existují dlouhodobě uzavřené smlouvy, které byly v minulosti uzavřeny díky politickým tlakům či na politickou objednávku a které nejsou výhodné pro město či jím zřízené organizace či společnosti. Všechny chci postupně prozkoumat a případně upravit či vypovědět.

Myslíte si, že je vůbec v silách nějakého sdružení nebo politické strany očistit politiku od nálepky špíny a kšeftaření? Kdy jde často o výměnný obchod – ty pro nás uděláš to a my pro tebe zase tohle? Může se podle vás stát někdy politika tím, čím by měla být, tedy nezištnou službou občanům?
To je opravdu těžké, jako jakákoliv zásadní změna, vždy to naráží na velkou setrvačnost celého systému. Máte pravdu, že v politice vždy existuje tendence „obchodovat“ namísto hledání nejlepších řešení pro občany, což je mnohdy pracnější a nepřináší to přímý efekt pro jednotlivé politiky. Budu se snažit, aby se naše politika nestala pouhou řadou výměnných obchodů a věřím, že se to podaří udržet. Tato snaha bude logicky narážet na obecnou úroveň politické kultury v naší zemi.