Spíše ty negativní zkušenosti má zatím pan Jaromír z Rozstání, malé obce v Podještědí. Šampionát Jaromírovi totiž nepříjemným způsobem zasahuje do životních nákladů. „Dojíždím každý den do Liberce za prací, ale jelikož cesta na Ještěd uzavřená, musím celý kopec objíždět přes Hodkovice. To pro mě znamená nejen nemalou ztrátu času, ale také o poznání vyšší výdaje za benzín,“ popsal svůj problém Jaromír s tím, že za jednu cestu do práce najede přibližně o patnáct kilometrů více, než při svých běžných cestách přes Ještěd.

Jak dodal, kvůli dopravním omezením podobně prodělává nejen on, ale také řada jeho známých a kamarádů. „Chápu, že mistrovství je pěkná věc a že je to pro Liberec velmi vzácná událost. Nelíbí se mi ale, že třeba lidé přímo z Liberce mají ty nevýhody kompenzované třeba městkou dopravou zdarma. Na nás však podobným způsobem nikdo nemyslel,“ poznamenal Jaromír.

Cítí se odstrčen, protože světový sportovní svátek se zaplatit rovněž z jeho daní. „Proto se mi nelíbí jednání ve stylu: teď je mistrovství a všechno ostatní musí jít stranou. Naše problémy nikoho nezajímají. Stačilo, aby třeba někdo přišel a nabídnul třeba vstupenku jako určitou náplast na ty komplikace, které nám šampionát přináší,“ uzavřel obyvatel Rozstání.

Silnice III/2784, přes kterou se dá z Podještědí dostat do Liberce, je uzavřena od restaurace Domov po odbočku k horskému hotelu Ještěd, a to každý den od 8 do 22 hodin. Náhradní objízdná trasa vede právě přes Hodkovice nad Mohelkou a Český Dub po komunikaci R35. Ta je v tomto úseku zbavena zpoplatnění, lidé tak nemusí mít na autě dálniční známku.

„Chceme, aby lidé pochopili, že dopravní omezení nejsou namířena proti nim. Jde nám o to, abychom zabránili divokému parkování návštěvníků a zajistili logistiku celého šampionátu,“ vysvětlil již dříve manažer dopravy organizačního výboru mistrovství Tomáš Pochop.