Vedení firem, které působí na Liberecku, se spojilo ještě s Technickou univerzitou Liberec proto, aby průmyslovým mistrům svým i odjinud nabídlo zvýšení schopností a dovedností podle německého vzoru. A to v přesvědčení, že mistři jim všechno, co do nich vložili, bohatě ve výrobě vrátí.

Byli jsme si jistí, že je to správný krok

„Pokud máme špičkové mistry ve výrobě, bude i naše výroba kvalitní,“ zdůraznil Matthias Sander, jednatel společnosti Knorr Bremse po ukončení prvních dvou semestrů studia.

Škola dostala název Jizerskohorská proto, že obě firmy působí v severním cípu Čech, poblíž Jizerských hor. „Od počátku jsme si byli jisti, že toto vzdělání je pro naše spolupracovníky i naše podnikání důležitým krokem. Investice do našich zaměstnanců je investicí do naší budoucnosti,“ řekl jednatel společnosti CiS Systems Peter M. Wöllner.

Mistr po škole je už něco jako bakalář

Podle asistentky ředitele CiS Systems Jitky Pikešové vybíralo vedení obou podniků do prvního běhu školy ty mistry, kterým by mělo studium pomoci v kariérním růstu. „U nás ve firmě používáme slovo mistr ve významu slova diplom,“ zdůraznila Jitka Pikešová. „V naší škole dostali lidé nadstavbu, jejíž náročnost by se dala klidně srovnat s bakalářským studiem na vysoké škole,“ dodala.

Čeští mistři se dva roky učili zhruba 80 procent toho, co ovládají jejich němečtí kolegové. Studium probíhalo dva dny v týdnu, v pátek a v sobotu. Mistři získali vedle vzdělání technického také základy účetnictví, něco málo z ekonomiky, ale také třeba z oblasti bezpečnosti práce, což znamená i dopad práce na zdraví člověka.

„Zkoušky byly náročné, někteří neprošli. Na závěrečné prezentaci například jeden z mistrů – studentů ukazoval, jak by měl mít optimálně uspořádaný pracovní stůl. Nešlo jen o to, aby měl všechno stále po ruce a aby nemusel od stolu nikam odbíhat. Myslel současně i na to, aby člověk nebyl pořád v jedné poloze a neškodil tak třeba svým zádům,“ dodala Jitka Pikešová. Škola, kterou podpořily instituty IHK Dresden a DTIIHK v Praze, nyní nabírá studenty do dalšího dvouletého kurzu. Má jich už 21.