Hlavně injekční stříkačky a z léků ty, které se dají použít jako surovina k výrobě omamných látek – to býval nejčastější sortiment lékárny, která v Liberci zrovna držela noční pohotovost. Pro léky, tlumící běžné zdravotní potíže, si v noci k lékárníkům podle krajského radního Pavla Nováka (ČSSD) nikdo moc nechodil.

Noční služba tak začala být i přes dotaci Libereckého kraje ve výši 600 tisíc korun ročně ztrátová. Zvlášť od okamžiku, kdy začaly fungovat lékárny v obchodních centrech, ztrácela noční pohotovost smysl. Proto ji kraj před více než rokem zrušil.

„Nemělo cenu držet noční pohotovost lékáren ve středu města, když si lidé mohli potřebné léky nakoupit v obchodních centrech, a to až do devíti hodin večer,“ vysvětlil krajský radní pro oblast zdravotnictví Pavel Novák. „Do lékáren, otevřených v noci, se začala trousit různá individua, hlavně feťáci. A nejžádanější byly injekční stříkačky. U okénka, kterým se vydávaly léky, se některé magistry necítily v noci bezpečně,“ potvrdil.

Také liberečtí lékárníci se shodují v tom, že držet noční službu se jim příliš nevyplatilo. Museli na noční provoz, především na své pracovníky, připlácet ze svého. „Noční služby měly smysl dřív, když tu nebyla obchodní centra. Pak už ale pohotovost zneužívali hlavně feťáci. Chodili si jak pro stříkačky, tak třeba i pro modafen a další léky. Podle mého názoru by v současné době byly noční služby už zbytečné,“ podotkl Jaromír Stejskal z liberecké lékárny U Orla.

Bezmála desítka dotázaných Liberečanů ve věku od dvaceti do pětapadesáti let se shodla v tom, že ještě nikdy nesháněli v noci žádný lék. Pohotovost lékáren podle nich není ve městě nutná. „Na normální pohotovosti jsem několikrát za život byl, se škaredě vyvrtnutým kotníkem a pak s bolestmi břicha. Ale jenom lékárnu jsem nikdy nepotřeboval,“ uvedl Jaromír Skalník z Liberce.

Jestliže v noci vyhledá kdokoli kvůli náhlým zdravotním potížím lékařské ošetření, pak na pohotovosti v Jablonecké ulici dostane i léky. Jak zdůraznil Pavel Novák, noční pohotovost se do Liberce vrátí na dva dny v roce, na Boží hod a na Nový rok. Bude ji držet lékárna v krajské nemocnici. „Za dobu, co lékárny nemívají noční služby, si ještě nikdo nestěžoval. Ostatně, kdo vyráží pro léky o půl třetí v noci? Ve velkých městech republiky je to obdobné,“ uzavřel Pavel Novák.