Počet lidí bez domova vzrostl od roku 2002 desetkrát. Zřejmě největší přehled o nich mají městští strážníci, které si Oblastní spolek Českého červeného kříže (OS ČČK) přizval, aby už po několikáté společně vytvořili tzv. mapu bezdomovců, díky které mohou pomoci přežít mrazivé noci aspoň některým z nich. Zároveň se v rámci této akci daří odhalovat nežádoucí enklávy, kde tito lidé přežívají uprostřed hromady odpadků.

ZASNĚŽENÉ STANY

„Jezdíme takhle spolu už několik let. Jen loni jsme vynechali, protože byla mírná zima," vysvětluje Karel Studený, ředitel liberecké Oblastního spolku ČČK. Za pár minut už vyrážíme za autem strážníků. Naše první cesta vede do jednoho z pavlovických lesíků, kde se sněhem brodíme ke skupince několika stanů. Štěkotem nás vítá střapatý pejsek. „Nebojte se, toho jsme očkovali proti vzteklině," uklidňuje mě strážník Jiří Javorský. To už ale ze stanu vylézá jeden z místních obyvatel. Pohledný tmavovlasý mladík vypadá překvapeně. Strážníci zkontrolují jeho totožnost, pak se ke slovu dostávají pracovníci červeného kříže. „Víte, kam si můžete zajít na polívku? Potřebujete něco? Co třeba deky?" „Deky by se hodily," odpovídá mladík. Že si může zajít osprchovat a na teplou polévku nebo čaj do denního střediska Naděje netuší. Bydlí sice v Liberci přes rok, do centra však evidentně nikdy nedošel.

Bezdomovci žijí v lesích nebo v ulicích Liberce. Pohled na jejich skromné příbytky je žalostný.

CHYBÍ BUNDY A BOTY

Další zastávka je u parovodu u řeky. Starší zarostlý muž se choulí mezi zábradlím. Potřebuje bundu. Jinak je to starý harcovník, ví, kam se obrátit. „Bundy a deky jsou největší problém. Hlavně pánského oblečení a bot je opravdu málo," stěžuje si pracovnice červeného kříže Anna Stahoňová. I tak posílá muže do ošacovacího centra na Palachově ulici. Třeba bude mít štěstí a něco sežene. Jeho známý je na tom ještě o něco hůř. „To je mamánek," upozorňuje strážník Javorský na nový trend, který se v bezdomovectví začal projevovat. Na ulicích totiž nekončí jen alkoholici nebo psychicky nemocní lidé. „Do padesáti ho živila maminka, nikdy nepracoval, žil z jejího důchodu. Pak umřela a co dál?" vysvětluje strážník.

„Vezmou si jen deky nebo bundy. Další pomoc většinou odmítají," svěřuje se v autě pracovnice červeného kříže.

Zimní sbírka: boty, bundy, deky, celty Největší nedostatek je pánského zimního oblečení, jako jsou prošívané bundy, teplejší kalhoty (například „manšestráky") a boty. Potřebné jsou také deky nebo peřiny, popřípadě plachty nebo karimatky.Kdo některé z těchto věci zrovna vyřazuje, může je odnést přímo do Ošacovacího střediska na Palachově ulici v Liberci, které poskytuje oblečení lidem bez domova bezplatně. „Ani nebývají nebezpeční," upozorňuje. „Obtěžují hlavně svou přítomností," dodává. Většina z nich si svůj životní styl vybrala dobrovolně a mohli by pracovat, shodují se strážníci i pracovníci OS ČČK.

Ne všechny případy jsou ale předem ztracené. Vymrzlý pán, který sídlí pod jedním z veseckých mostů, přišel o byt teprve před měsícem. „Vyhodili mě z práce pro nadbytečnost a neměl jsem na nájem," krčí rameny starší muž. „Musíte hned na sociálku. Oni vám pomůžou. Dají vám jednorázovou podporu a můžete jít na ubytovnu," apelují na něj strážníci. „Ten má ještě šanci. Musí jít ale hned," komentuje v autě ředitel liberecké pobočky Červeného kříže. Jsme na cestě už dvě hodiny a jsem pořádně vymrzlá. A to se teploty pohybují kolem nuly. „Jak se to dá vůbec přežít?" ptám se. „Většinou to moc dlouho nevydrží. Ani my nepřijedeme vždycky včas," odpovídá paní Stahoňová.

Asi největší šok nás čeká pod mostem rychlostní silnice. Uprostřed neskutečného nepořádku zde bivakuje skupinka asi sedmi lidí. Někteří se opile motají, jiní se choulí uprostřed změti matrací a dek.

Bezdomovci žijí v lesích nebo v ulicích Liberce. Pohled na jejich skromné příbytky je žalostný.

„Tak tohle musíme ohlásit sociálce" komentuje strážník Javorský. Jinak by to totiž mohlo dopadnout jako před pár lety, kde se v lese za zoo rozrostla osada různě postavených příbytků, která se pak likvidovala několik dní. „Teď tam chodí maminky s kočárky," dodává strážník Javorský.

Pomoci překonat nejhorší roční období pomáhá lidem bez domova i město. „Letos máme dvě novinky. Rozdáváme letáky s užitečnými kontakty a nakoupili jsme lístky MHD, které mohou využít, aby se dostali do nocleháren v Kateřinkách nebo v Jablonci," vysvětluje náměstek Langr, podle kterého byl loni kvalifikovaný odhad počtu bezdomovců kolem 170.

„Někdy si říkám, jestli to má vůbec smysl. Ale k některým z nich si najdete vztah a chcete jim pomoci," uzavírá naše putování po zapadlých zákoutích města Anna Stahoňová a já si běžím uvařit horký čaj.