V hroznu rodičů deváťáků, kteří přišli na Den otevřených dveří omrknout budoucí ústav pro svého potomka, jeden muž vyčnívá. Nezajímá ho totiž nic než unikátní sbírka textilních strojů. Ptá se na jejich chod a historii tak odborně, že učitelé znervózní. Ale kdo to tedy je, když ne rodič? Nepřišel si neznámý vybrat kusy, za něž by za hranicemi zaplatili zlatem?

Střední průmyslová škola textilní se má totiž příští léto v rámci reformy školství Libereckého kraje stěhovat do budovy školy gastronomie a služeb na sídlišti Králův Háj. Tam se ovšem stěží vejdou žáci, natož pak devadesát textilních strojů, z nichž například historické snovadlo ze 30. let obdivovali před třemi lety návštěvníci světové výstavy v Mnichově. Na sbírku se sem jezdí dívat odborníci ze zahraničí, klaněli se jí i Japonci.

„Naši tkalcovnu nám všichni závidí, Němci, Francouzi. Kdyby ji třeba Němci získali, stát jim k tomu podle starých nákresů postaví fabriku, a pak by měli parádní muzeum,“ podotkla učitelka Lenka Fuxová. „Bojíme se, co se sbírkou bude, když se máme stěhovat. A protože před časem najednou zmizely stroje z rušené školy v Jilemnici, připadá nám, jestli za naším stěhováním nestojí pečlivě připravený tunel,“ dodala.

Mám teď taky dítě na střední škole, zlobí se Liberečanka

K chystanému přesunu liberecké textilky na Králův Háj se ozvala se svým názorem i žena, jejíž dítě přitom na textilku a ani na školu gastronomie nechodí. „Není mi lhostejné, co se děje se středními školami právě proto, že mé dítě zrovna studuje. Zaskočilo mne, když jsem se z tiskové zprávy, která je na webu textilní školy, dozvěděla, co pro ni bude znamenat stěhování do nových prostor na Králově Háji, kde sídlí škola gastronomie a služeb, s níž se má sloučit,“ napsala Miloslava Martínková.

„Pokud jsou ve školních dílnách textilky unikátní funkční stroje, které, zdá se, mají významnou historickou hodnotu, proč se musejí stěhovat pryč, když hrozí zničení tohoto unikátního vybavení?“ doplnila.

Všechny stroje, i ty historické, jsou funkční, tkají a pletou. A protože jsou součástí uceleného výrobního procesu od vlákna až po tkaninu, není možné jeden stroj z linky vyjmout. Náměstek hejtmana Radek Cikl (ČSSD) totiž prohlásil, že s sebou na Králův Háj si škola z cenné sbírky vezme jen ty stroje, které potřebuje k výuce. „Je to škola a ne muzeum,“ podotkl.

Lenka Fuxová zdůraznila. že právě historické stroje používají učitelé k výuce nejčastěji a nejraději. „Zmáčknout čudlík, jak je to na nových strojích, dokáže každá cvičená opice. Do historických stavů ale student vidí, pochopí, jak technologie funguje, a učí se právě na nich stroje opravovat,“ doplnila.
Náměstek hejtmana Radek Cikl se ale všem nařčením brání. „Je to blábol, o žádný tunel nejde. Škole ubývají žáci a budou dál ubývat.

Do textilky potřebujeme přemístit zdravotní školu, která dosud sídlila v budově města. Ale tu chce dům prodat,“ zdůraznil Radek Cikl. „Zdravotní školu chceme přenést blíž k nemocnici, a proto textilku přesouváme na Králův Háj,“ upřesnil náměstek. Textilní škola by měla opustit svou mateřskou budovu už příští rok po prázdninách. Podle Radka Cikla existovala ještě jedna varianta, a sice přesunout zdravotní školu do strojní průmyslové školy. Tam se ale zdravotníci nevejdou. „Návrh ještě musí schválit krajští radní a zastupitelé. Ještě samozřejmě jednáme,“ připustil náměstek.

Podle ředitelky textilky Vilmy Hrudové je její ústav jedinou školou v republice, kde se učí obor textilnictví. Škola byla založena v roce 1852. Budova, v níž sídlí, má 100 let. Nyní zde studuje 260 mladých lidí. „Jenom stěhování zdravotní školy vyjde na milion korun. Nedokážu odhadnout, na kolik přijde přesun naší školy, včetně strojů. Navíc se na Králův Háj nevejdeme, a to ani, kdybychom se stěhovali bez strojů,“ řekla.

Spojení s učňákem nás děsí, míní žáci

I když už se je stěhování na sídliště Králův Háj nedotkne, děsí je. Také maturanti Střední průmyslové školy textilní v Liberci jsou proti přesunu jejich ústavu do školy gastronomie a služeb.„Není dobré nás spojovat s učňákem. Proto se mi nelíbí chystané stěhování,“ řekla studentka čtvrtého ročníku Adéla Škopová.

„Naši absolventi jdou po maturitě dál studovat na Technickou univerzitu Liberec, a ze střední textilky mají dobrou přípravu. Co bude na Králově Háji, to se uvidí,“ doplnila.

Lukáš Gavor, taktéž ze čtvrtého ročníku, připomněl, že textilka má slavnou tradici, že ji vystudovali známí návrháři. „Unikátem jsou ty historické stroje, kde člověk vidí, jak mašina funguje. O ně by neměla škola a studenti přijít. Stěhování je nesmysl,“ zdůraznil Lukáš Gavor.

Unikátní sbírka je umístěna ve zvláštní hale v areálu školy o velikosti 2 800 metrů čtverečních. „Je nesmysl nás spojovat s knedlíkárnou. Máme studentů dost. Samozřejmě, že se k nám bude teď hlásit méně dětí, když už se rozkřiklo, že se budeme stěhovat,“ řekla Vilma Hrudová s tím, že do budovy textilky se ani nemůžou vejít zdravotníci, protože jich je 380, což převyšuje kapacitu školy.

Radek Cikl ale ujistil, že se všichni tam, kam je kraj plánuje přesunout, vejdou. Jak dodala ředitelka textilky, absolventi její školy nepadají po maturitě do armády nezaměstnaných. Škola by také mohla dělat rekvalifikace a vzdělávání dospělých. „To by mohlo vyrovnat domnělý nedostatek žáků,“ řekla Vilma Hrudová. Většině studentů se stěhování nelíbí. „Na Králův Háj se mi nechce. Kdybych teď končila devítku, asi bych sem nešla. Jinak se mi ale na škole líbí,“ uvedla Kateřina Hradilová z druhého ročníku.