V panelákovém třípokojovém bytě ve Frýdlantu žije Josef Opočenský se svými rodiči od roku 1989. Když město nabízelo v roce 2004 tento byt lidem k prodeji, rodina nemohla konkurovat místnímu podnikateli, a ten ji nakonec přeplatil.

Nyní nájemník se svým otcem, neboť maminka mezitím zemřela, sklízí hořké plody privatizace. Odmítá totiž přistoupit na jednostranné zvýšení nájmu, a to o 150 procent. Za to hrozí rodině, že ji majitel vyhodí na ulici.

„Udělal jsem tehdy chybu, protože jsem majiteli bytu podepsal novou nájemní smlouvu. Tu mi pronajímatel obnovoval vždycky po roce. Jenže přišel konec regulovaného nájemného a majitel po nás chce, abychom místo dosavadních 25 korun za metr čtvereční od ledna platili 60 korun,“ vypráví Josef Opočenský. „Na to ovšem s otcem nemáme. Táta bere starobní důchod a já jsem momentálně bez práce,“ dodává.

Proto už vlastník bytu rodině nájemní smlouvu na rok 2011 neprodloužil. Rodina tak od Nového roku obývá byt neoprávněně. „Majitel nám navrhl, že s námi uzavře novou nájemní smlouvu za stejné nájemné, ale jen do konce dubna. To jsme odmítli,“ pokračuje zoufalý muž.

Podle bývalého poradce Sdružení nájemníků v Liberci Josefa Jandy udělala rodina před šesti lety chybu, když přistoupila novému vlastníku bytu na roční nájemní smlouvu. „Mohla jim dosud platit původní smlouva, kterou měli od města,“ říká Janda.

Jak doplňuje bývalý poradce nájemníků, rodinu z Frýdlantu ale nemůže vlastník bytu vystěhovat jinak než soudní cestou. Josefu Opočenskému tedy nezbývá, než se začít ohlížet po novém bydlení. Může se ale ještě zkusit s majitelem bytu dohodnout. „V Liberci a většině krajských měst ještě regulované nájemné nekončí. Bude platit i příští rok. Ale ve Frýdlantu je už minulostí,“ podotýká Josef Janda. Zkoušeli jsme si zjistit, jestli by něco majitele bytu neobměkčilo. Včera ale nezvedal svůj mobil.