Přemýšlíte, kam poslat své děti studovat? Pak by pro vás mohla být vodítkem soutěž, kterou nedávno vyhlásil Liberecký kraj jako zřizovatel většiny středních škol. Z ní jako nejlepší vzešly dvě školy - Střední zdravotnická škola Turnov a Střední průmyslová škola strojní a elektrotechnická a Vyšší odborná škola Liberec.

Obě školy obdržely titul Škola roku. Splnily osm přísných kritérií, podle kterých Liberecký kraj všech 37 ústavů hodnotí. Obě školy získaly finanční dar 300 000 korun. Šlo o nultý ročník, kraj chce podle náměstka hejtmana pro školství Radka Cikla založit tradici a titul Škola roku Libereckého kraje udělovat každý rok. „Věřím, že to napomůže k dalšímu zvyšování kvality vzdělávání na našich středních školách,“ dodal Cikl.

Liberecká průmyslovka byla vítězstvím překvapena, nebylo to ale vítězství až tak nečekané. Škola si dlouhodobě dobře stojí a je mezi Liberečany oblíbená.

„Je to taková tradice, chodit na naši průmyslovku. Často se tak rozhodují celé generace lidí z jedné rodiny. Nejvíce jsme takových napočítali 17, všichni byli z jednoho rodu,” svěřil se s kuriózním rekordem ředitel školy Josef Šorm.

Tradici škola pociťovala i ve svých známých absolventech. Snad jako jediná škola vyslala do světa trojici po sobě jdoucích primátorů - Drdu, Ježka i Kittnera.

Na Střední průmyslovou školu strojní a elektrotechnickou dnes chodí kolem 650 studentů, dalších 60 jich navštěvuje přidruženou VOŠ. Ani neklesající zájem o studium zde škole nezabránil neslevit z nároků, které na studenty má. Svědčí o tom i druhé místo, které škola zaujala v úspěšnosti státních maturit. „Baví nás být nejlepší,” glosuje Josef Šorm. Částku 300 000 korun jako výhru ze soutěže škola investuje takzvaně „do vlastního”. Budova, kterou dokončili v roce 1897, by potřebovala vyměnit okna a vůbec projít rekonstrukcí. A nebo postavit výtah, což je Šormovým snem. Škola by se tak stala bezbariérovou. „Před lety u nás studoval jeden chlapec na vozíku. Vždycky dva kamarádi ho dole čapli, vynesli po schodech nahoru a tak to chodilo každý den,” vzpomíná na nedávnou dobu ředitel.