Ještě si Liberečané ani nestačili zvyknout na to, že místo obřího kráteru s jezírkem a lekníny kousek od radnice mají už rok obchodní centrum Plaza, a hle! Navíc se tu již stačilo vytvořit jakési improvizované náměstíčko. Alespoň pro předvelikonoční týden.

Právě před Plazu totiž přemístilo vedení města Velikonoční trhy. Ty se konávaly každý rok na náměstí Dr. Edvarda Beneše před radnicí, na místě, kde vyrůstají stánky se zbožím a kde hraje hudba pravidelně i před Vánocemi.

„Ještě tento týden začnou stavbaři upravovat povrch na náměstí, aby se sem mohla vrátit Neptunova kašna. Postupně tak budeme náměstí uzavírat. Proto jsme přesunuli trhy před Plazu,“ vysvětlil tiskový mluvčí magistrátu Martin Korych. „Plácek před obchodním centrem leží kousek od radnice, a bude zde větší klid,“ dodal.

Trhovci ale z nového sídla příliš nadšení nejsou. Přijde jim, že přece jenom leží bokem od největšího městského ruchu, že tudy nechodí tolik lidí jako přes náměstí. Obávají se proto, že letos jim výrazně klesnou tržby.

„Z prvního dne u Plazy mám smíšené pocity. Před radnicí to bylo lepší, chodí tudy víc lidí. Také měly být stánky asi jinak postavené,“ řekla za stánkaře Lída Zelinková.

Jak doplnila Lída Zelinková, která prodává velikonoční zboží firmy Astralex, možná by trhovcům pomohlo, kdyby byly stánky obráceny čelem do ulice. Jsou totiž postavené ve dvou řadách proti sobě, takže k chodníku, po němž se pohybuje nejvíc lidí, jsou vlastně obrácené zády.

Podobný názor vyslovili také ostatní trhovci. Včera, v první den Velikonočních trhů, jim ještě navíc moc nepřálo počasí. Celý den drobně pršelo.

„Změna místa vede vždycky v obchodě k horšímu. Lidé jsou zvyklí mít trhy na náměstí, a tam je hledají i nyní,“ zdůraznil včelař Jiří Vomáčka. „Přesunout stánky k obchodnímu centru nepovažuji za šťastné. Aspoň mělo město dát na náměstí nějaký poutač, směrovku, která by ukazovala, kde se trhy konají. Navíc je ještě škaredě. Obrat budeme mít určitě nižší,“ doplnil.

Jak podotkli ostatní prodejci, ani kvůli přesunu na méně frekventované místo nedostali žádnou slevu na nájemném. To platí ve stejné výši jako vždy, o Vánocích to byla suma 6 tisíc korun za 10 dní a k tomu 400 korun za elektřinu.

Velikonoční trhy letos čítají přes dvacet plátěných stánků. Potrvají do soboty 3. dubna a lidé si tu mohou koupit kromě kraslic, pomlázky a malovaných vajíček také proutěné košíky, koření, med, velikonoční dekorace, vyrobené z dřevěné dýhy, i třeba teplé papuče nebo polštáře.

Letos jsou trhy trochu smutné

Návštěvníky čeká i letos kulturní program. Zazpívají jim liberecké sbory, dále bude hrát kapela Old Star Dixieland nebo známá country skupina Sešlost. Je otázkou, kde přesně budou účinkující stát, když před obchodním centrem není žádné pódium. V minulosti, když trhy bývaly před radnicí, zpívaly sbory na schodech radnice.

Ve čtvrtek 1. dubna začne na radnici v zasedací místnosti číslo 11 výstava obrázků dětí z mateřských školek, nazvaná Velikonoce očima dětí. Potrvá zde až do soboty.

„Nevím, možná je to tím počasím, ale trhy před Plazou mně připadají trochu smutné. Vypadají také, že jsou skromnější, menší než v minulosti. Chodíváme na ně každý rok. Teď jsou nic moc,“ svěřila se jedna z návštěvnic, Jana Michková z Liberce. Stánky budou otevřené od 9.00 do 18.00 hodin.