Sedmnácté místo. Na takové Jizerské padesátce je to slušný výsledek. V pořadí okresů podle počtu exekucí, kde první je nejhorší, už to tak slavné není. Na Liberecku má exekuci téměř 18 tisíc lidí, tedy asi každý osmý člověk starší 15 let. Jak dobře hospodařit s platem a nezadlužit se, ale také jak se připravit na pohovor, poradí lidem bezplatné kurzy Fondu dalšího vzdělávání, jež proběhnou ve Frýdlantu, Jablonci či Semilech.

Kurzy jsou určené především dlouhodobě nezaměstnaným. Právě ti nejčastěji spadnou do dluhové pasti a mnozí i do exekuce. „Účastníci se mimo jiné dozvědí, jak na rodinné finance, kde hledat informace o svých případných dluzích, jaká mají práva nebo zda mají správně sepsané pracovní či nájemní smlouvy. V neposlední řadě lidi učíme, jak se správně připravit na pracovní pohovor nebo jakým směrem se na pracovním trhu vydat,“ říká koordinátorka projektu Michaela Svobodová z Fondu dalšího vzdělávání.

Absolventi by měli po osmidenních kurzech získat základy finanční gramotnosti. Měli by vědět, jak nebezpečné je splácet dluh další půjčkou, a znát například nástrahy spotřebitelských úvěrů, které často bývají na začátku problémů. Své o tom ví například Pavel. Před deseti lety si vzal u nebankovní společnosti poměrně malou půjčku na nový telefon. Pak mu ale nabídli kreditní kartu, u níž se stále zvyšovala úvěrová částka.

„Moc jsem to neřešil, sem tam jsem vybral tisícovku, jindy víc třeba na dovolenou, až jsem dlužil přes 150 tisíc. Splátky stíhaly pokrýt tak úroky, a když jsem přišel o práci a nemohl splácet, už mi exekutoři skoro klepali na dveře,“ vzpomíná Pavel na nelehkou dobu.

Nejen počty exekucí dokazují, že s finanční gramotností jsou lidé v Česku obecně na štíru. A zdaleka nemusí jít o uzavírání nevýhodných půjček. „Vzdělanost v tomto oboru je opravdu slabá, setkávám se s tím skoro každý den,“ potvrzuje finanční poradkyně Adéla Vachtová. „Problém je ale i jinde. V současné době se má většina lidí velmi dobře, práce je dostatek, platy rostou. To ale nebude trvat věčně a je důležité myslet dopředu. Snažím se své klienty naučit nakládat s penězi tak, aby byli v pohodě nejen teď, ale i v budoucnu,“ dodává.

Plánované kurzy s názvem PROKOP cílí nejen na hospodaření s penězi, ale i na tzv. měkké dovednosti, jako je zvýšení sebevědomí či uvědomění si vlastních silných stránek, které by mohl zaměstnavatel ocenit. „Účastníci se často neumějí prezentovat, nevědí si rady s diskriminačními otázkami, nemají správně napsaný životopis a nejsou ani připraveni na změnu, kterou pro ně nástup do zaměstnání představuje,“ podotýká Michaela Svobodová.

Dvoutýdenní kurzy budou v Libereckém kraji probíhat od podzimu do konce roku.