Zaměstnavatelé však mají při propouštění důležitou povinnost, a sice předem jakékoli propouštění projednat s odborovou organizací. „Firmy s námi musejí předem projednat opravdu každé propouštění, ať už se jedná o více lidí nebo pouze o jednotlivce,“ vysvětlil předseda krajské Asociace samostatných odborů v Liberci Milan Šubrt.

Podle jeho zkušeností musejí odbory často přehodnocovat rozhodnutí firem o propouštění konkrétních zaměstnanců. „Při nutném snižování počtu zaměstnanců se mnohdy stává, že výpověď dostanou zaměstnanci, kteří pracují opravdu dobře, ale bohužel třeba nejsou zrovna kamarádi s vedením firmy. Odbory pak mohou vyzvat zaměstnavatele, aby své rozhodnutí přehodnotil,“ uvedl Milan Šubrt.

Zaměstnavatelé však o konkrétních propouštěných lidech nechtějí předem mluvit. Stává se totiž, že pracovník, který se dozví o tom, že má být propuštěn, si okamžitě nechá vystavit neschopenku.

Zaměstnanci odborů však mají podle zákona povinnost zachovat mlčenlivost a jména propouštěných lidí si nechat pro sebe. „Stal se nám konkrétní případ, kdy nám firma dala seznam lidí, ale prosila nás, aby ty informace neprosákly k lidem. Z firmy jsme odjeli a asi za hodinu nám volal šéf firmy, že jsme ho zklamali, protože někteří lidé už to vědí. Nakonec se však ukázalo, že informace pustil někdo z manažerské skupiny firmy,“ popsal Šubrt.

Jednání s odbory vyžaduje samozřejmě také hromadné propouštění. Tím se podle zákoníku práce rozumí propuštění alespoň deseti procent zaměstnanců firmy. „A pokud by firma chtěla hromadné propouštění zamaskovat tak, že každý měsíc bude postupně propouštět třeba pět lidí, má smůlu. Pokud to je každý měsíc pravidelně, jedná se také o hromadné propouštění,“ konstatoval odborový předák Milan Šubrt.

Jak dodal, pokud se firma rozhoduje při propouštění mezi dvěma lidmi, odborová organizace pochopitelně podpoří toho, který je v odborech. „Je to pochopitelné, protože zaměstnanci si nás platí kvůli tomu, abychom za nimi stáli. Ale samozřejmě pokud víme o tom, že zaměstnanec, který je v odborech, je horší než ten, který v nich není, rozhodneme se pro toho lepšího,“ uzavřel Šubrt.