„Nabídky sice chodí a jejich představa je taková, že my bychom to celé zaplatili a nějaké organizace, třeba nevládní, by si to tady za korunu pronajaly,“ uvedl krajský ředitel policie Vladislav Husák. Podle něj by bylo těžké vydělat si na provoz. „Náklady by byly tak velké, že by se na ně dortíčkami a kávičkami nevydělalo,“ vysvětlil. O prostory přímo v centru města je přitom velký zájem. „Loni se zde konalo 156 akcí, letos kolem sedmdesáti. Plno máme až do listopadu,“ uvedla krajská policejní mluvčí Jana Světlá, podle které vzrostl počet pronájmů za posledních pět let o padesát procent. Sama policie ale možné zájemce aktivně nehledá. „Kdybychom na pronájem na internetu veřejně upozorňovali, nedělali bychom nic jiného,“ dodala mluvčí s tím, že veškerý výdělek kavárny putuje do státního rozpočtu.

V pátek ráno zaměstnal hasiče výbuch plynu v panelovém domě v Liberci. 
Zemřela seniorka zraněná po výbuchu plynu

„My za to nemůžeme nechat vyčistit ani lustry nebo nechat umýt okna,“ upozornila Světlá. Pronájem není podle ní nijak vysoký a pohybuje se v řádu tisících korun podle počtu sálů. Policie ale prověřuje, jaké akce se zde budou odehrávat a pak pronájem schvaluje krajské vedení. Prioritu mají především školy a další státní instituce, které za využití prostor platit nemusí.

„Vstříc vycházíme také filmařům. Ozývají se často, kavárnu si oblíbili,“ uvedla dále Světlá, s tím, že filmaři za pronájem platí. Kromě jiných se zde natáčel například historický snímek o slavném německém dramatikovi Bertoldu Brechtovi. Pravidelně se také v kavárně pořádají výstavy.

Markéta Pechová ve svých čtyřiceti letech přeplavala La Manche. Stala se tak první handicapovanou ženou, které se to podařilo.
Pechová z Liberce: Že přeplavu La Manche? To jsem původně řekla z legrace