Liberecká policie, která vlastní legendární kavárnu Pošta, se rozhodla, že ji otevře pro veřejnost. V pondělí večer se tak po pěti letech opět odemknou dveře do Pošty. Významná památka města Liberce ale bude otevřená jen po omezenou dobu a navíc jen pro zájemce o literaturu. „Rozhodli jsem se kavárnu otevřít u příležitosti konání Literatour, tedy procházky po bývalých knihovnách, která se v pondělí koná na několika místech ve městě v rámci oslav výročí českého a německého knihovnictví v Liberci," řekla policejní mluvčí Ivana Baláková a dodala, že policie nemá s kavárnou jiný záměr než ji využívat k pořádání společensko-kulturních akcí. Popřela tak předešlé vyjádření, ve kterém si liberecká policie stěžovala, že nemůže najít pro kavárnu nájemce, který by splňoval její podmínky.

Veřejné čtení v kavárně

Kavárna Pošta se stala jednou ze zastávek při literární procházce Literatour po bývalých knihovnách v Liberci. V jejích novorokokových interiérech se bude v pondělí od 19 hodin konat veřejné čtení světové prózy. Herečka libereckého divadla F. X. Šaldy a držitelka Ceny Thálie Markéta Tallerová bude v kavárně předčítat hostům z historického románu Alexandrie současné anglické spisovatelky Lindsey Davisové. „Věříme, že prostřednictvím právě takových akcí může kavárna začít žít svým důstojným společenským životem," uvedla Baláková. K životu kavárny sice patřila v minulosti i nabídka občerstvení, to se ale tentokrát podávat nebude. Podle Balákové nelze odhadnout, kolik lidí přijde.

Historie kavárny Pošta sahá do roku 1892, ojedinělý je především její zachovalý interiér, který je typickou ukázkou vídeňského stylu z přelomu 19. a 20. století. Kavárna nadchla i Vladislava Husáka, který se stal loni v září krajským ředitelem policie v Liberci. „Při mém příchodu do Liberce a seznamování se s celým objektem mě celý krásný a historický prostor kavárny velice zaujal. Byl by tedy hřích takové místo uzavřít a nevyužívat," uvedl Husák. Rád by proto kavárnu oživil. V nedávné době se tak například v prostorách kavárny konala policejní konference. O znovuoživení kavárny stojí i památkáři. Podle nich je cenný i exteriér domu, jež se nachází na náměstí Dr. E. Beneše a společně s okolními stavbami tvoří celek domů tehdejšího velkoměstského stylu, v němž se zrcadlí se v ní ideál doby. Pondělní akce připomene dvě významná výročí založení první české veřejné knihovny v roce 1904 a založení první německé veřejné knihovny o 20 let pozděj.

Čeho si na kavárně Pošta ceníme?

„Šťastně zachované novorokokové interiéry liberecké „vídeňské kavárny" Pošta dnes už nemají v celé republice obdobu. Pocházejí z roku 1893 a v letech 1981-85 prošly důkladnou rekonstrukcí a získaly zpět svůj lesk. Po listopadovém převratu se kavárna stala předmětem sporů několika podnikatelských skupin a po počátečním vzestupu začala postupně ztrácet hosty, kterým ke spokojenosti nestačil jen unikátní interiér. Po dvouletém uzavření a rekonstrukci byla kavárna znovu otevřena 16. 12. 1998. Na základě výběrového řízení byl vybrán nájemce, který pro oživení zatím moc neudělal," píší autoři knihy Stalo se na severu Čech 1900/2000, která vyšla pod vedením Romana Karpaše v roce 2001.

„Nedochovaný interiér byl reprezentativní ukázkou vytříbeného, luxusního „Raumkunstu," v němž každá jednotlivost tvoří součást celku, navrženého architektem a zahrnuje veškeré vybavení, od nábytku až po kliky. Interiér Bitzan navrhl ve spolupráci s významným umělcem zaměřeným na sklomalbu a grafiku, Josefem Gollerem. Bez zajímavosti také není fakt, že se jednalo o oblíbený podnik místních nacionálů a vinárna se tak stala svědkem rvačky mezi zmíněnými nacionály a sociálními demokraty v čele s Karlem Kreibichem, který sem zavítal," píše server Liberec-reichenberg.net o vinárně Postilion, která se nacházela v suterénu budovy, kde sídlí i kavárna Pošta.

Zastávky Literatour

1. ukázku z knihy Muž bez vlastností R. Musila přečte v 18.00 hodin v kostele sv. Kříže Martin Polách (DFXŠ)
2. ukázku z knihy Dewey V. Myronové a B. Wittera přečte v 18.30 hodin v budově magistrátu (Frýdlantská ul.) Barbora Mottlová (DFXŠ)
3. ukázku z knihy Alexandrie L. Davisové přečte v 19.00 hodin v kavárně Pošta Markéta Tallerová (DFXŠ)
4. ukázku z knihy O prospěšnosti alkoholismu M. Bulgakova přečte v 19.30 hodin v budově radnice Václav Helšus (DFXŠ)
5. ukázku z knihy Potrat: historická romance 1966 R. Brautigana přečte ve 20.00 hodin v Naivním divadle Marek Sýkora (ND)