Když se řekne káva a Liberec, řadě z nás se okamžitě vybaví Kavárna Nisa a Kavárna Pošta.

Doby, kdy Liberečané popíjeli nejrůznější druhy kávy společně s přáteli v úchvatných prostorách obou objektů, jsou už ale dávno pryč. Ani jedna kavárna nefunguje.

Zašlou slávu Kavárně Nisa navrátí možná nový nájemce.

„V současné době jednám se třemi vážnými zájemci," říká majitel budovy Vlastimil Juriga.

A jak dále uvádí, dva z nich by zde rádi provozovali opět kavárnu s restaurací, třetí zájemce má v úmyslu vytvořit místo, kde by se setkávaly maminky s dětmi.

„Oba zájemci, co chtějí kavárnu s restaurací, pocházejí z Liberce, ten třetí je z Prahy," doplňuje Juriga.

Podle slov majitele objektu se ale nedá říci, jaký záměr zvítězí. „Zatím probíhají jednání, pokud půjde vše hladce, tak si myslím, že nový nájemce otevře začátkem roku. Osobně bych zde viděl raději opět kavárnu s restaurací," podotýká Juriga.

Mnoho Liberečanů zajímá také osud dalšího oblíbeného podniku. A tím je Kavárna Pošta. Ta je významnou historickou budovou krajského města. Je vyzdobena ve vídeňském stylu, v titěrném neorokokovém slohu.

Podnik navštívili poslední hosté v roce 2009. Od této doby je také vlastníkem objektu Policie České republiky.

„V současné době je vyhlášeno výběrového řízení na nového provozovatele restauračního zařízení," řekla Ludmila Knopová,  mluvčí policie. Zájemci mohou podávat své přihlášky do 17. září. „Prohlídky prostor se budou konat od příštího týdne," doplňuje mluvčí.

Mezi hlavní kritéria patří cena za pronájem, ta bude mít váhu sedmdesát procent. Jako druhé s nejvyšší váhou, tentokrát třiceti procent, se bude hodnotit podnikatelský záměr.  „Vzhledem k historickému rázu objektu, nesmí nabídnutý podnikatelský záměr negativně narušit charakter původních prostor," dodává Knopová.

Jak se dále uvádí v podmínkách výběrového řízení, na místě nevzniknou žádné fastfoody, diskotéky a lidé se ani nemusí bát, že by se zde objevily hrací automaty.

Nový provozovatel Kavárny Pošta by mohl být známý už na konci září.