Tendenční, bez znalosti pozadí tak hodnotí Kruh přátel Severáčku a jejich příznivci Cenu za odvahu, kterou minulý týden získala bývalá manažerka Severáčku Jana Průšková od Nadačního fondu proti korupci. Dostala ji za to, že upozornila na černý fond ve sboru, ze kterého mělo podle jejího tvrzení profitovat vedení sboru. Jak už Deník informoval, Kruh přátel Severáčku to považuje za očernění sboru a chce se bránit i soudní cestou. Teď po internetu začala kolovat i petice za vyjádření důvěry v Severáček a nesouhlasu proti ocenění Jany Průškové. „Celý tento případ je založen pouze na osobních sporech KPS s Janou Průškovou. Nesmírně nás mrzí, že důvěryhodná instituce, jakou Národní protikorupční fond je, podlehla jednostrannému tvrzení, založenému na osobním nepřátelství, aniž by případ řádně prošetřila mezi všemi, kterých se týká," stojí mimo jiné v petici.

Předseda Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka ale oponuje. „Na našich závěrech si stojíme, nemá cenu, abychom teď reagovali na emotivní vyjádření lidí, kteří o tom případu nic nevědí. Máme jasné důkazy, že černý fond ve sboru existoval a že se z něj vybíraly peníze."

Existenci černého fondu šetřila i policie, která určitá pochybení v účetnictví Severáčku našla. Vyloučila ale, že by šlo o tunelování či jiný trestný čin. „Tento černý fond byla ve skutečnosti pokladna, do níž přispívali rodiče dary ve výši stokorun a v níž bylo maximálně několik tisíc korun. Tyto peníze se operativně využívaly na nákup kytic, mašlí, vázanek, občasného proplacení taxíků po večerních koncertech a na další běžný provoz. Paradoxní je, že Jana Průšková tento „černý fond" sama po dobu pěti let jako manažerka spravovala," říká předseda KPS Ivan Pergler.

KPS jde k soudu

Celá kauza vygradovala v momentě, kdy Jana Průšková dostala ze Severáčku výpověď. „V porovnání s tím, kolik prostředků za tu dobu svého působení získala za reklamy či dary, dosáhly náklady na její plat dvojnásobné výše. Její služby manažerky už jsme si proto nemohli dál dovolit. Poloviční úvazek nebo práci na fakturu neakceptovala, a dokonce odmítla příspěvek jednoho ze sponzorů. Valná hromada v květnu 2013 za účasti členů Kruhu přátel Severáčku a rodičů proto její pozici zrušila," říká místopředseda KPS Miroslav Matura.

Podle výboru se bývalá manažerka pouze mstí. Její ocenění považuje KPS za poškození jména Severáčku a podniká kroky k právní očistě. Na Nadační protikorupční fond chce podat žalobu. Podle ředitele NFPK Soukenky tak bude na soudu, aby rozhodl, zda byl sbor poškozen nebo ne.