Zkušenosti Pavlíny Nigrinové s prací v pobočce obchodního řetězce Kaufland v Liberci – Rochlici vyvolaly nevídanou vlnu ohlasů. Lidé píší do redakce, reagují v internetové diskusi pod článkem, vyjadřují solidaritu a sdělují své vlastní nepříjemné zážitky z práce pro obchodní řetězec.

Reakce jsou vesměs podobné a pocházejí ze všech koutů republiky. „Nejen v Čechách ,ale i na Moravě se potýkáme s šikanou, a to nejenom pracovníci, kteří vybalují zboží, ale někde i samotní vedoucí obchodních domů. Nevím, zda to pomůže, ale takových, jako je Pavlína Nigrinová, by mělo být více. Díky, Pavlíno, a přejí ti novou lepší práci a hlavně zdravou dceru,“ píše například v internetové diskusi na webu Libereckého deníku uživatelka Janča.

Zajímavý ohlas přišel také ze severočeských Teplic. „Vše, co se tu píše, je pravda a já přidávám další filiálku, a to jsou Teplice, kde jsou podobné praktiky. Zaměstnanci musí makat třeba 12 dní v kuse, ale jsou donuceni takzvaně ošetřit docházku, aby byla podle pravidel,“ podotýká diskutující s nickem Verdi. A další reakce následují. „I ve východních Čechách je to stejné.“

Poděkování za článek přichází také z Opavy. „To, co článek popisuje, je běžná praxe v Kauflandu, nejen v Liberci, ale i v Opavě, kde pracuji. Je tu obdobná šikana, tedy neplacené přesčasy, nadávky, vyhazov schopných pracovníku, aby na jejich místo mohli nastoupit přátelé a známí paní ředitelky, úmyslné přetěžování a diskriminace těch pracujících, kteří paní ředitelce nelezou do zadku. V Kauflandu se člověk spravedlnosti bohužel nikde nedovolá.“

Nefér praktiky se podle čtenářů používají také ve druhé liberecké pobočce, tedy v Pavlovicích. „Zde je velmi podobné chování u vedoucí cukrovinek. Sprosté urážky jsou zde na adresu servisu téměř na denním pořádku. I zde bohužel zdejší ředitelka tuto vedoucí dosadila ze svého příbuzenstva,“ píše anonymní čtenář Deníku.

Čtenáři také soudí, že člověk by se měl šikaně vzepřít. Měl by znát svá práva a hájit je. „Už je čas zvednout hlavu a zjistit – „jsem člověk“. Třeba ne s vyšším vzděláním, ale jsem člověk. Je na čase probudit svoji hrdost a vzepřít se šikaně a ponižování lidmi, kteří si o sobě moc myslí. To, že mají vzdělání, je neopravňuje pohrdat lidmi, které nakonec potřebují a bez nichž by museli makat rukama sami. Bez nás se nenažerou. V kolektivu je síla, všechny nás z práce nevyhodí,“ píše čtenář s přezdívkou Starouš.

Vedení Kauflandu sice přislíbilo, že chování vedoucích prošetří, čtenáři jsou však skeptičtí. „Konečně už někdo promluvil. Je smutné, že se bojíme promluvit, ale proč asi? Padne pár hlav, ale nic se stejně nezmění. Vedení to smete pod stůl,“ uzavírá jeden z diskutujících.