Karolína Hrbková ze Změny je tak zpátky v Radě města. „Jde o první krok ke stabilizaci situace a k tomu, abychom neohrozili chod města. Lepší řešení jsme nenašli, to říkám na rovinu. Byla to jediná schůdná cesta, jak ještě vyzkoušet zpackané manželství bývalého ANO a Změny a uvidíme, jak to půjde dál," uvedl primátor Tibor Batthyány.

Rovněž lídr Změny Jan Korytář to nepovažuje za ukončený proces. „Beru to jako vstřícné gesto od našeho partnera. Rozhodně to není ukončení jednání o budoucnosti naší koalice, spíš začátek. Během února ještě budeme muset vyjednat spoustu souvisejících věcí a problémů, které mezi námi jsou. Na konci února si pak můžeme říct, že se krizi podařilo překonat nebo ne, a pak se bude hledat jiné řešení," vysvětluje Korytář.

Pro návrat Hrbkové hlasovalo v tajné volbě 22 zastupitelů z 34 přítomných.

Hlasování se odmítli zúčastnit zastupitelé za KSČM, SLK a ČSSD. František Gábor z TOP 09 považuje opětovnou volbu Hrbkové za nefér. „Myslím, že vůči voličům by bylo lepší, kdyby bývalí členové ANO odstoupili, protože teď tu máme nějaké podivné uskupení Změny a nevím čeho. Volba paní Hrbkové není nejlepším řešením, ale nejpohodlnějším. Vůbec nevíme, jaké priority mají, jaký program budou chtít naplňovat, nic."

Klub Starostů přitom měl v záloze vlastní řešení koaliční krize na radnici a to vytvořením zcela nové rady města a nového vedení. „Navrhli jsme, aby nová rada měla 11 členů namísto nynějších 9 a ve které budou proporcionálně zastoupeny všechny strany zvolené do zastupitelstva. Konkrétně jsme navrhli, aby Změna měli 3 radní, ANO a SLK po dvou radních a ČSSD, ODS, TOP 09 a KSČM pro jednom radním, přičemž hlavní roli by hrála odbornost," upřesnil předseda klubu SLK Jan Berki. Na širokou pracovní koalici, ale zřejmě opětovným zvolením Hrbkové, nedojde. Pokud tedy jednání mezi Změnou a bývalým ANO nepovedou k tomu, že už o společnou koalici nestojí. „Myslím, že návrh Starostů moc konstruktivní nebyl, protože bychom se v Radě dohadovali ještě víc při větším počtu lidí a zastoupení vícero stran," okomentoval primátor Tibor Batthyány.