Až šedesát tisíc zajatců žilo za první světové války na kraji Liberce v oblasti Ostašova a blízkého okolí. V Liberci má ale o tom, že tam byl jednu dobu stejný počet lidí jako v samotném městě, povědomí málokdo. Změnit to chce Obecně prospěšná společnost Archa 13 vybudováním památníku. Tvořit ho má kaple smíření kombinovaná s rozhlednou a pět dalších budov ve stylu lágrových domů. S projektem Arše pomáhá architekt a herec David Vávra. A to i díky zraněné noze.

Přetržená achilovka = dost času

Projekt, který by připomněl život vojáků v zajateckém táboře nosí členové Archy 13 v hlavě už dlouho. Teprve v červenci ale přešli k tvorbě vizuální podoby. „Napadlo mě, že bychom mohli zkusit oslovit známého architekta Davida Vávru. A ono to vyšlo. Byl nám nakloněn a základní náčrt dodal velmi rychle. Dnes máme hotový rozpracovaný projekt, se kterým se můžeme posunout dál. Začneme na něj shánět peníze," řekl jeden ze členů Archy 13 Petr Pimek.

To, že šlo všechno tak rychle, je vlastně dílem náhody. „Mám přetrženou „achilovku" a tak jsem měl spoustu volného času. A projekt se mi od začátku líbil , tak jsem se do toho pustil," říká Vávra.

Kaple kombinovaná s rozhlednou

Projektu, u kterého záměrně nehledal inspiraci jinde, vévodí Kaple smíření, kombinovaná s rozhlednou. Má dva pláště, takže kaple i schody na vyhlídku jsou odděleny. „Kdo se bude chtít věnovat pietě, může a nebude ho nikdo rušit. Kdo stojí jen o vyhlídku a výstup na zhruba 12 metrů vysokou rozhlednu, půjde prostě po obvodu nahoru a do kaple ani nemusí," vysvětluje Pimek.

Kaple bude tvořená jednoduchou kruhovou, válcovou věží, ve které budou sklem vytvořeny čtyři kříže. „Každý bude symbolicky směřovat na jinou světovou stranu a tím pádem pamatovat na všechny vojáky v táboře. Trýzněné i trýznitele. Protože ani být trýznitelem není lehké. Někdy je dokonce jednodušší být Ježíšem, než Jidášem," říká Vávra.

Kříž směřující na východ bude ruský, na jih italský, na západ rakouský a na sever český. Jako symbol státu, který tenkrát ještě neexistoval, ale dnes mu území patří. Tím, že jsou kříže prosklené, dají možnost vzniknout zajímavému efektu. „Když kolem nich budou procházet lidé na vyhlídku nebo z ní odcházet, budou vytvářet iluzi prchajících postav. A tím naplní symboliku minulých odešlých životů," doplnil Vávra.

Zážitek učí

Vedle kaple bude tvořit památník ještě pět dalších budov. Počítá se s muzeem, kde si budou moci lidé na vlastní kůži zkusit, co vězni v lágru dělali a v replice jedné budovy uvidí, jak vše doopravdy vypadalo. V dalším objektu bude muzeum věnované vojskům, které kdy prošly Libercem, třetí bude sloužit jako zázemí a čtvrtý jako místo pro přednášky nebo projekce.

Pátá budova ve stylu lágrového baráku bude restaurací, kde se budou podávat třeba jídla z období první světové války. Součástí areálu by mělo být i sportoviště, plocha k ubytování a amfiteátr.

Celý projekt přijde na 50 až 100 milionů, teď se začnou hledat možnosti financování.