První stížnost se týká Hodkovic nad Mohelkou, kde si stěžuje bývalý starosta Antonín Samek, který letos kandidoval za hnutí ANO. To zde skončilo až třetí. „Je poukazováno na nedovolenou agitaci před volební místností v průběhu voleb,“ uvedla mluvčí libereckého soudu Karolina Francová.

Druhá stížnost se pak týká samotného Liberce a jeho městského obvodu Vratislavice nad Nisou. Podal ji Václav Smrkovský, který kandidoval na devátém místě kandidátky Změny pro Liberec. Změna, minulý vítěz voleb, tentokrát skončila až třetí a nejspíš zamíří do opozice. „Navrhovatel se domáhá nového sečtení odevzdaných hlasů a kontroly neplatných hlasů,“ popsala Francová.

Smrkovský podání námitky zdůvodnil tím, že jej zaujal neobvyklý počet nevyužitých či neplatných hlasů v některých okrscích. Každý volič má v Liberci 39 hlasů, v Liberci odvolilo 32 713 lidí. Více než 87 tisíc hlasů (7,3 %) tak zůstalo nevyužitých nebo byly prohlášeny za neplatné. „Myslím, že tím byla poškozena nejen Změna, ale i některé další strany,“ řekl Deníku Smrkovský.

Jak ale vyplývá z údajů Českého statistického úřadu, podobný počet neplatných a nevyužitých hlasů není příliš neobvyklý. Například v roce 2014 propadlo 7,5 % hlasů, v roce 2010 dokonce 12 %. Druhým důvodem, který Smrkovského k podání námitky vedl, bylo umístění volebních místností a místností pro referendum, které se konalo souběžně s volebním kláním. „V některých okrscích se místnosti nacházely kilometry daleko od těch volebních,“ připomněl Smrkovský.

Soud má nyní na vyřízení stížností dvacet dnů. Do té doby se v Hodkovicích ani v Liberci nesmí konat ustavující zastupitelstvo, ve funkci tak dále zůstává jak primátor Tibor Batthyány, tak další radní, včetně těch za Změnu. „V žádném případě mi nešlo o to prodloužit mandát stávajícímu vedení. Nešlo mi ani o získání mandátu pro mě,“ prohlásil Smrkovský.

Pokud jde o Liberec, vyjednávací týmy stran tím získávají více času na domluvení koalice. Zatím totiž neexistuje shoda na tom, jak má budoucí vedení města vypadat. V obcích, kde si na volby nikdo nestěžoval, naopak začíná běžet patnáctidenní lhůta, v níž musí dosavadní starostové vyhlásit termín ustavujících jednání zastupitelstev.

Například v Hejnicích proběhne první jednání se skládáním slibů a s volbou nového vedení už ve středu 24. října od 18 hodin, v Chrastavě a v Novém Městě pod Smrkem ve středu 31. října od 17 hodin, v Křižanech pak ve čtvrtek 1. listopadu od 19 hodin.