Důvod je jasný. Chtěli být vlastními pány, toužili po samostatnosti, takže vlastní podnikání, které před rokem založili, bylo jen vyústěním těchto snah.
„Školy mě nikdy nebavily, proto jsem se snažil dostudovat co nejdříve. Chtěl jsem se postavit na vlastní nohy, a tak jsem přešel z průmyslovky na učiliště, učil se nástrojařem a úspěšně se nástrojařem vyučil,“ začíná vyprávění teprve jednadvacetiletý Štěpán Malý. Protože tenhle mladý sport je kromě šikovnosti a odvahy také záležitostí designovou, je celkem logické, že si za svého parťáka vybral studenta Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem – o rok staršího Adama Pelce. Ten je mimo jiné i držitelem českého rekordu v takzvaném ollie (skok vysoký). Doskočil na úroveň 101 cm.

Tím, že si sami jako kluci prošli krušnými začátky, věděli, co jejich pokračovatele nejvíc pálí. „Především to byl malý výběr skate-hardwaru a jeho vysoké ceny, dále nedostatek míst pro skateboarding a v neposlední řadě malá podpora tohoto sportu, především malých začínajících skejťáků,“ říká Adam Pelc.

Jejich projekt úspěšně zabodoval také v soutěži Rozjezdy 2011, kterou loni vyhlásil T-Mobile. Určena je právě všem mladým lidem, kteří uvažují o vlastním podnikání a mají nápad, kterému věří.

„Soutěž nám určitě hodně pomohla. Především v oblasti marketingu a PR. Bez toho se těžko jako začínající firma prosadíte,“ ocenil Adam Pelc. Jak říká, s podnikáním by začali v každém případě. „Následná medializace, ale i rady odborníků a marketingové balíčky byly skutečně velkým přínosem,“ dodává úspěšný začínající podnikatel. Pokud jde o obchod, pak přiznávají, že mají co zlepšovat, ale s produktem, který vytvořili, jsou spokojeni.

Na návštěvě v dílně

„Protože jsme chtěli být výjimeční a nezávislí, rozhodli jsme se najít náhradu za celosvětově používaný kanadský javor. Cesta to nebyla jednoduchá, ale získanými vědomostmi a pokusy jsme dosáhli výborných výsledků. Pro výrobu jsme začali používat český jasan, který je svými vlastnostmi zcela konkurenceschopný,“ shodují se výrobci.

Samotné lisování skateboardu probíhá za studena, tím se nenarušují dřevěná vlákna a deska je tak zdravější a odolnější. Lisuje se po jednom kusu v jedné formě, proto mají všechny desky stejný tvar.

„Ne, jak bývá zvykem u jiných výroben, kde lisuji v jedné formě po třech a více kusech,“ upozorňuje Štěpán Malý.

„K designu používáme vodou ředitelné lazury v kombinaci se sítotiskem, který je šetrný k životnímu prostředí,“ doplňuje Adam Pelc.

A proč název Restart v názvu firmy? „Odráží se od samotné stylizace skateboardingu. Rest – Art – odpočinkové umění ,což je samotná definice skateboardingu,“ dodává.

A jaké jsou nejbližší plány mladé turnovské firmy? „Nejprve musíme úspěšně proniknout na český i evropský trh. Hned poté chceme pomáhat českému skateboardingu. Podporovat výstavby nových skateparků a skate plaz, založit skateboardové kurzy, nejen pro ty nejmladší. Spousty malých kluků nebo i holek se na tento sport vykašlou, a to třeba jen kvůli tomu, že nevědí jak na to.“

Tady ale zatím narážejí. Například jen v samotném Turnově usiluje jejich starší kamarád o výstavbu skateparku už deset let. Marně. Přitom jde o jeden z mála sportů, kterému se s chutí věnují zejména teenageři. Tedy děti, které se bez nějakého konkrétního zájmu stávají problémovou skupinou. Snad na to jednou města uslyší. Obzvláště v případě, že o skateboardingu se začíná mluvit jako o sportu, který by se mohl etablovat i na olympijské hry.
„I když tohle moc reálně nevidím, je to přece jen trochu undergroundová záležitost. Na druhou stranu, důležitý je zájem mladých a ten o skateboarding, ostatně jako o všechny adrenalinové sporty, přetrvává,“ dodává Adam Pelc.