„Cílem projektu je jednak podpora naplňování práv osob ohrožených diskriminací na základě pohlaví, věku a projevy vícenásobné diskriminace, pak i aktivní pomoc těmto osobám a zajišťování podmínek v případě porušování práv v Severovýchodním regionu,“ řekla Deníku Kateřina Dušková, mluvčí projektu Gender Studies. Velký počet obětí diskriminace často neví, že byla jejich práva porušena a že mají možnost se bránit.

Pro informace chodí lidé do knihovny

Krajská vědecká knihovna v Liberci spolupracuje na tomto projektu a její zaměstnanci nabízejí osobní konzultace a informace pro lidi, kteří mají zkušenost s diskriminací v různé podobě.

„S konkrétními dotazy se na naše infocentrum obrací zhruba dvanáct lidí za měsíc. Osobní návštěva v infocentru je však pouze jednou z možností, které mohou lidé využít. V rámci projektu je zřízena také telefonická i on–line právní poradna. Právnička řeší týdně několik desítek dotazů,“ sdělila Deníku Helena Skálová, manažerka projektu.

Nejčastěji se na informační centra obracejí lidé, kteří se snaží najít novou práci nebo matky na mateřské dovolené. Konzultantky jsou k dispozici vždy v pondělí od 15 do 17 hodin a v pátek od 10 do 12 hodin.

Lidé se mohou obrátit se svým problémem na právní poradnu na e-mailu pravo@genderstudies.cz