Úterý 21.12.

Přes Albrechtický kopec se již sice dá projet, ale stále se zvýšenou opatrností. Silnice je zúžena do šířky přibližně jednoho a půl silničního pruhu, auta se musí složitě vyhýbat. kolem silnice jsou někde až dvoumetrové sněhové mantinely.

Pondělí 20.12.

„Už odpoledne byly všechny hlavní tahy na Frýdlantsku s opatrností sjízdné. Albrechtice otevřeme pro kamiony zřejmě v úterý 21. prosince ráno,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS). „I když přestalo sněžit, u Albrechtic fouká a vítr vrací na vozovky všechno, co silničáři uklidili. Počasí ovlivnit nemůžeme,“ doplnil.

Jak dodal starosta Ramzer, na vyhlášení kalamity to naštěstí nevypadalo. Včera odpoledne pak po oteplení sníh ztěžkl, vítr se uklidnil a cestářům se dařilo hlavní tahy udržet prohrnuté.

Zatímco v samotném městě Frýdlant už byly cesty uklizené, silničáři se ještě pouštěli do boje s navátým sněhem ve Višňové, Dětřichově a v Heřmanicích. „Děláme, co můžeme, abychom Dětřichov zprůjezdnili do podvečera,“ podotkl včera mistr Cestmistrovství Frýdlant krajské správy silnic Jiří Pechnáč. „Chlapi už padají na hubu, jezdili celou noc i den,“ doplnil šéf cestmistrovství. To vyslalo do terénu pět sypačů, čtyři traktory, frézu a jeden šípový pluh.

„Práci nám od rána komplikovali neukáznění řidiči osobních aut. Vidí navátou závěj na silnici, a místo toho, aby z cesty vycouvali, do závěje najedou. Myslí si, že ji prorazí, ale místo toho v ní zůstávají trčet, a tak zbrzdí nejen ostatní auta, ale především naše vozy. Ty pak tudy nemohou projet,“ zdůraznil Jiří Pechnáč.

Podle motoristů byl sice albrechtický kopec včera celý den pro kamiony uzavřený, ale nákladní auta tudy jezdila, jakoby se nechumelilo. „Jel jsem odpoledne si něco zařídit autem do Frýdlantu. Po cestě jsem pár kamionů potkal, normálně kopcem projely. Na značku, která hlásala, že je silnice pro ně uzavřená, nebrali řidiči ohled,“ řekl Lukáš Vrátný z Liberce. Místní lidé ale tvrdí, že traktory a pluhy vedlejší silnice vůbec v noci neprohrnovaly, a přitom silničáři se dušují, že jejich auta uklízela sníh ve dne, v noci.

První autobus se do Dětřichova dostal kvůli množství sněhu až v půl desáté ráno. „Dnes jsem odtud odvážel lidi do práce svým autem,“ vylíčil starosta Dětřichova Stanislav Šťastný. „Neměli se totiž jak z Dětřichova dostat. A s dopravci se nedá spojit, třeba na autobusovém nádraží fungují až od osmi hodin,“ dodal.