Proud kamionů řítící se přes Frýdlantsko se jen tak nezastaví. Avizovaný konec rekonstrukce mostu na polské straně, kvůli které je doprava odkloněn přes severní Čechy, se nekoná. Poláci měli stavbu dokončit na podzim, místo toho bude hotová nejdříve
v květnu příštího roku. Největší starosti dělá zástupcům Frýdlantu a policii nechvalně známý „Albrechťák", který se v zimě stává pastí pro náklaďáky.

„Během kalamity zde nastávají problémy. Musíme důsledky této situace eliminovat," okomentoval nepříjemnou zprávu starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Jednou z možností, jak situaci řešit, je podle starosty Frýdlantu spolupráce s policií.

„Jsme si vědomi, že to občas nepůjde bez uzavření cesty pro kamiony. S tím nám pomůže právě policie, která v případě nutnosti dokáže kamiony zadržet ještě před tím, než se na kopec vydají," vysvětlil Ramzer. Podle něj budou policisté kamiony vracet už na kruhovém objezdu 
v Krásné Studánce a z druhé strany v Habarticích.

Jak to bude fungovat, si policie vyzkouší už na konci října, kdy bude na týden pro kamiony platit kvůli rekonstrukci železničního přejezdu ve Frýdlantu zákaz vjezdu v úseku Mníšek – Frýdlant – Habartice. „Neexistuje náhradní objízdná trasa, která by byla vhodná pro kamiony. Proto bude nákladním automobilům nad dvanáct tun vjezd zakázán," dodal starosta.

Policie už na situaci na Frýdlantsku reagovala zvýšeným počtem hlídek. „Během září pak na Albrechtickém kopci proběhlo několik akcí, mimo jiné zaměřených na kontrolu technického stavu vozidel," ubezpečil vedoucí územního odboru krajské policie Kurt Malina. Policie nehodlá nic podcenit a už teď se podle Maliny připravují blesková opatření pro situace, jako jsou kalamity a podobně. Zda neutěšená situace příští rok na jaře skončí, není jisté. Podle vedoucího odboru služby dopravní policie Jaroslava Řeháka by bylo řešení, kdyby polská strana zakázala vjezd vozidel nad 12 tun.

V současnosti projedou Frýdlantskem denně stovky kamionů, což má negativní dopad nejen na plynulost dopravy, ale zvýšila se samozřejmě i hlučnost 
a prašnost.
„Lidé nadávají už kontinuálně," vyjádřila se na konci srpna Romana Šidlová, starostka Bulovky, poblíž které na téměř 24 hodin zablokoval havarovaný kamion dopravu.