Přijatá bezpečnostní opatření spjatá s epidemií koronaviru zasáhla nejen kulturní život. Virtuální podobu získal letos i veletrh vzdělávání Educa My Job. V rámci prezentací bude tento týden pro jednotlivé vystavovatele připraveno několik forem zviditelnění. Bonus představuje přístupnost velké části veletrhu až do konce ledna 2021.

Přehlídka škol a vzdělávání, na kterou se přihlásilo více než 50 škol a téměř stejný počet firem, měla proběhnout v liberecké Home Credit Aréně od 15. do 17. října. Její organizaci narušila epidemie koronaviru, a tak se museli organizátoři vydat alternativní cestou.

„Rozhodnutím vlády a vydanými opatřeními je tak fyzická část veletrhu prakticky zrušena. My ale nechceme nechat všechnu práci, která byla na Educe učiněna, zcela propadnout vniveč, a tak nyní akceleruje záložní projekt Educy online, a to v rozšířené variantě,“ přiblížil situaci jednatel pořádající společnosti Lukáš Přinda.

Součástí veletrhu bude také dvoudenní Studio Educa, ve kterém si zájemci budou moci vyslechnout zajímavé a přínosné rozhovory s nejrůznějšími odborníky v oblasti vzdělávání, zástupci škol i jejich studenty. Začne už dnes ráno přímo na webu veletrhu www.educaliberec.cz a potrvá do pátku. Moderátory budou také žáci libereckého Gymnázia Doctrina a pražské Smíchovské střední průmyslové školy. „Dáváme tak zajímavou šanci i mladým lidem, jak se seznámit s možným profesním směřováním v médiích,“ podotkl manažer veletrhu Martin Trita.

V rámci webové a další on-line prezentace bude pro jednotlivé vystavovatele připraveno několik forem zviditelnění pod názvy jako Educa online, Educa – stage nebo Educa podcast či Educa video. „Formy prezentací se co nejvíce přibližují propagaci škol na standardním veletrhu a snaží se využít jejich připravené materiály. Proto například chceme zapracovat tzv. Educu stage, kde budou prezentována videa z připravených vystoupení jednotlivých škol, která měla proběhnout na pódiu v aréně,“ vysvětlil Přinda.

Neuskuteční se projekt Živé knihovny, kde se prezentují konkrétní pracovní pozice. Také neproběhnou exkluzivní návštěvy studentů ve firmách. Rada Libereckého kraje také schválila zrušení dotačního programu na podporu dopravy žáků na veletrh. Díky němu se na akci dopraví každoročně zhruba 1 600 žáků z mimolibereckých základních škol.

„Mrzí mě, že tak oblíbená akce, jakou bezesporu veletrh Educa je, se letos neuskuteční v tradičním formátu. I přes všechny komplikace však vnímám přesun do virtuálního prostředí jako příležitost, jak si vyzkoušet nové a neotřelé způsoby prezentace a komunikace,“ podotkl náměstek hejtmana Petr Tulpa.

Veletrhu se v roce 2019 zúčastnilo celkem více než 75 % středních škol, které zřizuje Liberecký kraj. „Educa dlouhá léta patří k nejdůležitějším akcím v regionu v oblasti regionálního vzdělávání a trhu práce, kde hraje stále významnější roli. Pořádání hromadných akcí v této době je poněkud složité. Přesto se veletrh uskuteční i letos, protože chceme, aby současní studenti, kteří se rozhodují ve své další profesní kariéře, měli podobné možnosti pro správné rozhodnutí o dalším vzdělání jako jejich předchůdci,“ uvedl hejtman Martin Půta.