„V současné době máme k dispozici dohromady 51 lůžek, přičemž 29 jich je příjmových, 5 z nich slouží detoxikační jednotce, deset pro protialkoholní léčbu dvanáct pro resocializaci a psychoterapie,“ vyčíslil Jaromír Hons s tím, že by potřebovali nejméně šest desítek míst ryze pro psychiatrické účely, kterých mají v podstatě 36.

Lůžkové oddělení má téměř plno

A že nejde o požadavky přehnané, svědčí i fakt, že například v minulém týdnu mělo ze všech lůžek psychiatrické oddělení pouze tři místa volná.

„Výborně spolupracujeme s léčebnami v celé České republice, například s Kosmonosy, nicméně určitě bychom byli pro, aby v kraji existoval například 24 hodin fungující terapeutický stacionář, kam by pacienti mohli docházet v případě potřeby a přitom by nutně nemuseli být hospitalizováni,“ nastínil své vize primář psychiatrie Krajské nemocnice v Liberci.

Jeho potřebu zdůraznil především v souvislosti s výrazným nárůstem počtu pacientů, kteří se ocitají v úzkostných stavem kvůli ztrátě zaměstnání.

Pacienti propadají beznaději

„Takových je mnoho, našima rukama prošli třeba i novoborští skláři, kteří prostě najednou nevědí kudy kam. Jsou bez práce, bez peněz a nevidí v blízké budoucnosti naději na zlepšení,“ popsal skrytý následek hospodářské krize Jaromír Hons.

Nejde však jen o momentální situaci. Léčebna v kraji není dlouhodobě. „Měla jsem dědečka, který na stará kolena onemocněl duševní chorobou. Doma už byl nezvladatelný, takže musel bohužel do léčebny. Nakonec v ní dokonce i umřel. Vadilo nám, že byl poměrně daleko, až v Kosmonosích, takže jsme to měli za ním hodně daleko, a nemohli jsme jej navštěvovat tak často, jak bychom chtěli,“ uvedl pro Liberecký deník Petr Kratochvíl z Liberce.