K prvnímu Světovému dni žiraf, který pořádá nadace pro ochranu žiraf, zve v sobotu liberecká zoo. Akce na záchranu nejvyšších živočichů na světě se symbolicky uskuteční v nejdelší den v roce, tedy o letním slunovratu.

Žiraf je na světě méně, než kolik lidí žije v Liberci!

Podle mluvčího zahrady Ivana Langra má připomenout alarmující situaci žiraf ve volné přírodě. „V průběhu posledních 15 let se totiž v Africe snížil počet divokých žiraf o 60 tisíc jedinců na současných 80 tisíc, v sedmi zemích dokonce tato zvířata definitivně vyhynula," říká. „Žiraf ve volné přírodě je tak nyní už méně než Liberečanů," dodává.

K žirafímu dni se připojí jen dvě české zoo Liberec a Ústí nad Labem, které jsou zároveň jedinými účastníky ze zemí střední a východní Evropy.

Přineste si svou vlastní žirafu

U příležitosti žirafího dne vpustí ZOO Liberec do areálu zdarma každého návštěvníka s výškou nad 200 cm, stejný benefit v tento den získají i všichni klienti s příjmením Rothschild.

Po celý den bude v zoo probíhat také žirafí stezka s jedenácti otázkami a tajenkou na konci. „Kdo si v tento den přinese do ZOO Liberec jakoukoli žirafu (plyšovou, plastovou, dřevěnou, hadrovou aj.) získá u expozice žiraf barevného průvodce zdarma a bude vyfocen do jubilejního fotoalba," láká mluvčí liberecké zoo.

Na dalších 40 předem rezervovaných návštěvníků čeká prohlídka zázemí pavilonu žiraf s odborným výkladem (vždy v 9, 10, 11 a 12 hodin projde desetičlenná skupina).

„Ve 12.00 se pak uskuteční u dřevěné vyhlídky u venkovní expozice neformální odborná beseda na téma Všechno, co jste chtěli vědět o žirafách, ale báli jste se zeptat," uzavřel mluvčí pozvánku.

Vydejte se do tajemného domu

Letní slunovrat se svou magickou příchutí je jak dělaný pro návštěvy tajemných míst. Jednak tu můžete nalézt svatojánský poklad, anebo se alespoň poučit o tajemstvích, která se odehrávala v minulosti téměř na dosah. Jedním z takových je i tajemné Kittelovsko v obci Krásná mezi Jabloncem a Železným Brodem.

Místo, kde v minulosti působil zázračný doktor, vzděláním ranhojič, Kittel. Pro jeho nesporné úspěchy při uzdravování nemocných mu lidé přiřkli spolky s ďáblem. Jeho moc však tkvěla v důkladné znalosti přírody a léčivých bylin, stejně jako v dalších medicínských praktikách, například různých koupelích. Dům, který si nechal vystavět léta chátral, nyní se ale opravuje a v obci vzniklo dokonce i Kittelovo muzeum. O zázračném doktorovi se také píše v Pověstech z korálkového kraje a tanvaldští ochotníci se svými přáteli o něm dokonce natočili film. Jeho pověst ale žije dál i v recepturách, které se oživili, a jejich účinky můžete vyzkoušet v celé řadě „kitelových" produktů.

Pokud se na Kittelovsko vydáte právě o Slunovratu, pak na vás kromě prohlídky zmíněného muzea čeká i další řada atrakcí. Například? Po celý den to budou dílničky pro děti, opékání buřtů, prohlídka Kittelova domu v každou sudou hodinu. „V patnáct hodin startuje soutěž Sekáč roku v sekání trávy kosou," zve na další bod sobotního programu Richard Hübel, někdejší starosta, správce památky a strážce Kittelova odkazu.

V programu je zahrnuta i hudební produkce v rámci Evropského dne hudby nebo malý exkurz do historie poprava jednoho z 21 českých pánů diplomata, cestovatele a hudebního skladatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. A kdo se zdrží déle, pro toho je připravena půlnoční meditace, víly, divoženky a připomínka pohanských tradic. Program začne v 10.00 dopoledne.