Když před šesti lety bývalý hokejový útočník Libor Pěnkava kupoval Českou chalupu, netušil, že to bude dřina skoro jako na ledě. A že snaha vybudovat z legendárního místa penzion s vyhledávanou restaurací pohltí čas jeho i celé rodiny.

„Pracoval jsem jako provozní v liberecké Ánandě a tamní kuchaři mě umluvili, ať zkusíme něco nového. Právě byla k mání Česká chalupa. Kuchaři časem odešli, já splácím dodnes hypotéku, ale nelituji," říká.

Začal od podlahy. Ústřední topení nahradil živý oheň, fádní jídla domácí kuchyně. Na starých dveřích, originálně proměněných v tabuli s jídelním lístkem, čteme domácí špek, bramborové placky, chleba se sádlem. „Hitem je naše švestková omáčka nebo panenka s hruškovou omáčkou a badyánem," láká šéfkuchař Miroslav Nepraš.

„Trávím s ním tolik času, až mi doma říkají, že je to má druhá manželka," směje se Pěnkava. A připomíná, že pod domácím menu je podepsán i Jiří Jedlička. A ačkoliv v důchodu, představuje vydatnou posilu týmu. Zkuste ochutnat jeho bramborový salát.

„Mrzí mě, že lidé dnes strašně spěchají. Chceme jim dát dobré jídlo, domácí polévku, dezert, jenže každý by to do sebe nejraději hodil jako v bufetu. „To víte, lidi sejdou z hor a koukají, kdy jim pojede autobus dolů do města," podotkne hrázný z Černé Nisy Petr Noswitz. Netají se, že Česká chalupa patří k jeho milým místům. Na setkání s Deníkem zastupuje přítelkyni, která do soutěže poslala také svůj tip. „Nejraději ze všeho mám zdejší černé pivo," připsala ke svému hlasu.

Česká chalupa.

„Pivo tu mají výborné," přidává se i další z výherců známý liberecký pediatr MUDr. Michael Šíp. „Chodím sem roky, už mi dělají čárky, kdy tu jsem, do roka jich mám tak tři stovky, jednodušší je spočítat, kdy nedorazím. Mám to od Henleinovy vily zhruba tři a půl kilometru, třicet minut pěší chůze. To je i recept pro ty spěchající turisty, pěšky je to lepší než autobusem a s hůlkami navíc zdravější," říká ze svého místa u kamen. Spolu s panem doktorem tu má rezervaci pro štamgasty i jeho pes Boreček.

„Tím to vlastně začalo. Byla to jedna z mála hospod, kam jste mohli se psem," ukazuje mi na fotce Borečkova předchůdce, černého jezevčíka. Se zvířaty jsou tu kamarádi. Od kamen nás líně pozoruje černý kocour. Tedy pořádný kus kocoura. Vypadá vznešeně. „Ale ne, je to tulák, před dvěma lety přišel a už tu zůstal, říkáme mu Albert Bubák," hladí ho majitel. Bubák není jediný, postupně se dozvídáme, že se sem občas k večeru vrací i liška, které tu vyléčili zranění. Azyl tu ale pravidelně nachází i reprezentanti ve skoku na lyžích. Třeba juniorští mistři. Své svěřence sem z Itálie vozí i trenér Jakub Jiroutek.

Místo s tradicí

Česká chalupa patřila odjakživa k vyhlášeným turistickým místům. Její tradice sahá 200 let zpátky. „Lidé dřív víc chodili. První zastávka byla v Lidových sadech, v Belvederu, druhá na Výšině a třetí, většinou poslední, aby lidé zase došli zpátky do města, právě tady," připomíná Pěnkava. „Největší frajeři došli až na Webrovku," doplňuje hrázný.

„Ono se dřív vůbec víc chodilo, putovalo se třeba tři dny a na boudách se přespávalo," shodují se všichni tři muži. „Jezdíme hodně do Rakouska a líbí se mi tamní penziony, o které se stará místo zaměstnanců celá rodina. A je to znát. Tady je to podobné, proto mám tohle místo rád," říká na závěr MUDr. Šíp. Loučíme se neradi. Venku poprchává, teplo kamen láká k posezení. „Přijďte zase," zve Libor Pěnkava. „Pěšky nebo na běžkách. Nebo si vezměte brusle. V zimě tu budu mít i kluziště," nezapře svou hokejovou minulost.

Historie

Nejstarší rudolfovská hospoda Česká chalupa je stará dvě stě let. Původně to byla rychta s právem čepovat pivo. Po přestavbě v roce 1803 dostala jméno Buschschänke. Za první republiky se Rudolfov stal oblíbeným výletním cílem. Česká chalupa nestačila náporů návštěvníků, a tak ve 30. letech nedaleko nad ní postavili Císařskou boudu v alpském stylu, dnes v rekonstrukci. V minulosti bylo v Rudolfově hospod pět.